Program budowy najnowszych systemów rakietowych, znany pod kryptonimem ASTROS 2020, został uruchomiony w sierpniu 2011 roku. Wtedy też zainicjowano zakup artyleryjskich systemów rakietowych ASTROS III. Koszt całości programu szacuje się na 1,09 miliarda reali, co stanowi równowartość 675 milionów dolarów. Równolegle do tych działań prowadzona będzie modernizacja już istniejących polowych systemów rakietowych do najnowszej wersji.

ASTROS II (Artillery SaTuration ROcket System II) powstał na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku. Wszystkie wozy mają układ jezdny 6×6, opancerzone kabiny, wyrzutnie granatów dymnych i wkm kalibru 12,7 mm stosowane do zwalczania celów powietrznych. Do strzelania z wyrzutni używa się pięciu różnych typów niekierowanych pocisków rakietowych kalibru od 70 do 300 mm. Donośność wynosi do 300 kilometrów.

Natomiast ASTROS III osadzony jest na podwoziu 8×8 i dysponuje znacznie większą ładownością. Co więcej, dokonano cyfryzacji systemu kierowania ogniem. Wyposażono go w pocisk samosterujący AV-TM o zasięgu do 300 kilometrów.

Jego poprzednik – ASTROS II – szybko stał się eksportowym hitem zakładów Avibras Industrial Aeroespacial (AIA) z Sao Paulo. Wyrzutnie, wozy amunicyjne, dowodzenia i mobilne radary trafiły już do Iraku, Arabii Saudyjskiej, Kataru, Bahrajnu, Malezji i Angoli.

(armyrecognition.com)