Kanadyjskie siły zbrojne mają coraz większe problemy ze znalezieniem kupca na czołgi Leopard C2. Ostatnio Ottawa próbowała sprzedać nadwyżki postzimnowojennego sprzętu wojskowego Haszymidzkiemu Królestwu Jordanii. Kanada dysponuje jeszcze pięćdziesięcioma Leopardami 1C2 i jedenastoma opancerzonymi wozami zabezpieczenia technicznego Taurus, które są pozostałością po 127 Leopardach pozyskanych w 1978 roku.

W 2017 roku kanadyjskie wojska lądowe w całości przeszły na Leopardy 2. Obecnie flota liczy osiemdziesiąt dwa czołgi tego typu dyslokowane w bazach: Edmonton, Montreal i Gagetown niedaleko Frederictonu w Nowym Brunszwiku. Leopardy 1 znajdują się w tych samych lokalizacjach.

We wrześniu 2015 roku Kanada opublikowała informację o zamiarze sprzedaży nadwyżek czołgów Leopard 1. 20 lutego 2018 roku minister obrony Harjit Sajjan otrzymał notatkę, która miała odnosić się do sprzedaży czołgów Leopard 1 do jordańskich sił zbrojnych. Do mediów nie przeniknęła jeszcze pełna jej treść. Ani minister Sajjan, ani urzędnicy ambasady jordańskiej w Kanadzie nie chcą się o niej wypowiadać.

Problemem Kanady była dość krótka lista państw, którym sprzęt tego typu mógł być sprzedany z uwagi na przepisy odnoszące się do niezakłócania równowagi militarnej w regionie. Nawet odsprzedaż ich do Jordanii, jednego z dwóch, obok Izraela, sojuszników Kanady na Bliskim Wschodzie, była obarczona ryzykiem zantagonizowania rządu Netanjahu.

Oficjalne informacje są takie, że Kanadyjczycy pozbyli się jakichkolwiek złudzeń w sprawie sprzedaży Leopardów 1. Rzecznik tamtejszego ministerstwa obrony, Daniel Le Bouthillier, stwierdził, że obecnie analizowane są inne możliwości wycofania przestarzałego sprzętu.

Le Bouthillier dodał, że jedenaście pojazdów pancernych zostanie odstąpione placówkom muzealnym lub w celu ekspozycji na wystawach plenerowych albo przy innych obiektów w celu podkreślenia militarnego dziedzictwa Kanady. Nie podjęto żadnych decyzji, co stanie się z resztą floty. Kilka – być może wszystkie – może być użyte jako cele do ćwiczenia strzelców Leopardów 2.

– Zniszczenie czołgów byłoby ostatnią opcją – podkreślił Le Bouthillier.

Zobacz też: Włochy oferują Paragwajowi czołgi Leopard 1A5

(globalnews.ca)

US Air Force / Master Sgt. Mitch Gettle