18 listopada koncern BAE Systems poinformował o podpisaniu umowy z Armasuisse – szwajcarską federalną agencją odpowiedzialną za zakupy zbrojeniowe – na dalsze utrzymanie i przedłużenie okresu eksploatacji 186 szwajcarskich bojowych wozów piechoty CV9030CH. Kontrakt jest efektem współpracy między kilkoma podmiotami, w tym szwajcarskiej spółki RUAG. Nie ujawniono wartości umowy. Za jej realizację odpowiadał będzie głównie BAE Systems Hägglunds, szwedzki oddział koncernu i producent rodziny CV90.

Wozy określane lokalnie jako Schützenpanzer 2000 będą poddane dość istotnym modyfikacjom, w tym wymianie przestarzałego sprzętu optycznego i optoelektronicznego, elementów układu elektrycznego i niektórych podzespołów elektronicznych. Szwajcarscy żołnierze meldowali wcześniej o dużym zużyciu szczególnie elementów elektroniki, co miało wpływać na eksploatację CV9030CH. Dzięki temu pojazdy utrzymają wartość bojową.

Ponadto w trakcie prac zainstalowane zostanie nowe zawieszenie hydropneumatycznego Active Damping, które poprawi charakterystykę jezdną szczególnie w wymagającym terenie, a także zwiększy komfort załogi na bezdrożach. Zaletą ma być też ograniczenie zużycia niektórych podzespołów wskutek wibracji wytwarzanych podczas jazdy w trudnym terenie. CV9030CH mają też otrzymać system obserwacji dookólnej, dzięki któremu miałaby poprawić się świadomość sytuacyjna załogi.

RUAG dostarczy nowe pomocnicze agregaty prądotwórcze, które zapewnią działanie systemów elektrycznych i elektronicznych bez konieczności uruchamiania podstawowej jednostki napędowej. Regularne uruchamianie silnika, aby utrzymywać zasilenie niektórych podzespołów, prowadzi do skrócenia jego żywotności. Nowe APU pomogą też zaoszczędzić paliwo. Wszystkie te zalety mają doprowadzić do obniżenia też kosztów eksploatacji pojazdów.

Po zrealizowaniu wszystkich założeń programu szwajcarskie wojska lądowe będą mogły używać 186 bwp CV9030CH co najmniej do 2040 roku, a może i dłużej. Przyjęto je do służby w 2003 roku. Szwajcaria jest jednym z siedmiu europejskich użytkowników bwp CV90, które służą jeszcze w Danii, Estonii, Finlandii, Norwegii, Szwecji i Holandii. Do tej pory dostarczono blisko 1300 pojazdów w różnych wariantach.

Na początku tego miesiąca pojawiły się nowe informacje odnośnie do modernizacji bojowych wozów piechoty CV9035NL. Holenderskie ministerstwo obrony zapowiedziało, że w programie unowocześnienia pojazdów zapoczątkowanego w styczniu 2017 roku zaplanowano również wymianę używanych obecnie gąsienic metalowych na gumowe.

Zobacz też: Wielka Brytania: Rezygnacja z czołgów to mrzonki

(defenseworld.net)

Sandstein, domena publiczna