Holenderskie ministerstwo obrony przedstawiło kolejny element modernizacji bojowych wozów piechoty CV9035NL: wymianę używanych obecnie gąsienic metalowych na gumowe. Program modernizacji holenderskich CV90 ogłoszono w styczniu 2017 roku. Przewiduje on dwie fazy prac. W pierwszej pojazdy mają zostać zintegrowane z aktywnym systemem obrony Iron Fist. Umowę w tej sprawie podpisano we wrześniu ubiegłego roku.

Drugi etap modernizacji obejmuje remont średni pojazdów, instalację nowego systemu zarządzania walką, kamery termowizyjnej dla kierowcy i wyrzutni kierowanych pocisków przeciwpancernych Spike oraz wymianę gąsienic.

Gumowe gąsienice mają kilka zalet w stosunku do metalowych. Są przede wszystkim lżejsze, co poprawia osiągi oraz zmniejsza obciążenie układów napędowego i jezdnego, są tańsze w eksploatacji i mniej niszczą nawierzchnię dróg. Umożliwiają także cichszą jazdę, co nie jest bez znaczenia.

Kontrakt na rozwój, produkcję i dostawy nowych gąsienic otrzymały kanadyjski Soucy International i szwedzki BAE Systems Hägglunds. Soucy już opracowało gumowe gąsienice, które wybrano dla norweskich CV90. Tak zmodyfikowane pojazdy przeszły chrzest bojowy w Afganistanie. BAE Systems Hägglunds również opracował już gumowe gąsienice, znajdują się jednak one dopiero w fazie testów.

Koninklijke Landmacht posiada obecnie 144 CV9035NL, z których jednak tylko 92 znajdują się w służbie. Część zakupionych pojazdów przekazano Estonii. Łączny koszt programu modernizacji nie jest jeszcze znany, wiadomo jednak, iż przekroczy 500 milionów euro. Prace mają zakończyć się do roku 2026 i pozwolą wydłużyć resurs pojazdów do roku 2039.

Zobacz też: Pierwsze Aresy dla British Army

(esut.de)

AlfvanBeem, Creative Commons CC0 1.0 Universal Public Domain Dedication