Koncern BAE Systems Hägglunds poinformował o udanej integracji wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike z bojowym wozem piechoty CV90. W ostatnim czasie przeprowadzono serię testów, w tym pierwsze próbne strzelania z wykorzystaniem pocisków dalekiego zasięgu Spike-LR. Próby poligonowe przeprowadzono w trudnych warunkach arktycznych: w niskiej temperaturze, przy intensywnych opadach śniegu i słabej widoczności. Pocisk bez problemów trafił w cel ustawiony w odległości ponad 2000 metrów.

Przedstawiciele koncernu stwierdzili, że testy potwierdziły możliwość łatwej integracji CV90 z nowym uzbrojeniem, co ma mieć kluczowe znaczenie w zaspokajaniu bieżących i przyszłych potrzeb klientów.

– Nowa zdolność ma szansę zmienić dynamikę pola bitwy i jest jeszcze jednym przykładem na to, jak doskonała mobilność i przeżywalność CV90 sprawia, że można efektywniej walczyć z przeciwnikiem w dowolnym czasie, terenie, warunkach pogodowych i na każdym polu bitwy – powiedział dyrektor programu CV90 w BAE Systems Hägglunds, Dan Lindell.

BAE System przekazał do tej pory siłom zbrojnym Danii, Estonii, Finlandii, Norwegii, Szwecji, Szwajcarii i Holandii już ponad 1200 egzemplarzy CV90 w różnych wariantach. Estonia, Finlandia i Holandia również używają Spike’ów. CV90 jest uczestnikiem czeskiego przetargu na następcę BMP-2 i być może ma duże szanse na zwycięstwo, gdyż tamtejsze wojska lądowe są zainteresowane pozyskaniem wozu bojowego o możliwościach przeciwpancernych, potencjalnie wyposażonych w Spike’i LR2.

BAE Systems odpowiada za realizację kontraktu na CV90 wyposażone dwulufowe moździerze automatyczne Mjölner kalibru 120 milimetrów. Pojazdy w wojskach lądowych noszą oznaczenie Granatkastaranscarband 90 (Grkpbv90). Pierwsze cztery sztuki dostarczono w lutym 2019 roku. Grkpbv90 będą wchodzić w skład plutonów artylerii batalionów zmechanizowanych; ich zadaniem będzie wzmocnienie ognia pośredniego pododdziałów.

Zobacz też: Arktyczne T-80

(informacja prasowa)

BAE Systems Hägglunds