Indyjskie ministerstwo obrony poinformowało o wyborze przedsiębiorstwa OshoCorp Global jako dostawcy pomocniczych jednostek zasilających (APU) do czołgów podstawowych T-72 Ajeya i T-90S Bhishma. Oznacza to, że zakończono niemal czteroletni proces selekcji. Oba typy czołgów podstawowych służące w indyjskich wojskach lądowych są obecnie pozbawione pomocniczych jednostek zasilających.

– Jesteśmy zobowiązani do opracowania czterech jednostek APU, po dwie dla T-90 i T-72, do prób i akceptacji, a następnie produkcji 3257 sztuk – powiedział Ashutosh Khate, dyrektor generalny OshoCorp Global. – Będzie to zgodne z polityką samowystarczalności „Atmanirbhar Bharat Abhiyan” uruchomianą w marcu 2020 roku przez premiera Narendrę Modiego.

„Atmanirbhar Bharat Abhiyan” znaczy dosłownie: Kampania Samowystarczalne Indie. Jest to nowa odsłona znanego już rządowego planu „Make in India”.

Instalacja APU w czołgach niesie za sobą korzyści, gdyż pozwoli na zaoszczędzenie paliwa. Ponadto systemy elektryczne i elektroniczne będą mogły funkcjonować bez konieczności uruchamiania podstawowej jednostki napędowej. Regularne uruchamianie silnika, aby utrzymywać zasilenie niektórych podzespołów, prowadzi do skrócenia jego żywotności. Montaż APU powinien temu zaradzić.

Nowe Delhi kupi łącznie 3257 agregatów prądotwórczych do obu typów czołgów. 1657 zostanie zamontowanych w T-90S, pozostałe – w T-72A. Szacowana wartość potencjalnej umowy z OshoCorp Global może wynieść niemal 190 milionów dolarów. Pojedyncza jednostka APU kosztować będzie około 40 tysięcy dolarów. Do składania ofert Generalna Dyrekcja Wojsk Zmechanizowanych zaprosiła 27 stycznia jedynie lokalnych producentów, którzy przedłożyli propozycje do 4 marca. Później nastąpił proces oceny propozycji i wyboru zwycięzcy.

Ambitnym zamysłem planu „Atmanirbhar Bharat” jest produkcja w Indiach nie tylko na potrzeby Indii, ale też na eksport. Można więc zakładać, że Nowe Delhi będzie chciało zainteresować swoim rozwiązaniem technicznym innych użytkowników czołgów T-72 i T-90.

Zobacz też: Wielka Brytania: Rezygnacja z czołgów to mrzonki

(edrmagazine.eu)

Ministry of Defence, Government of India