W czwartek 15 czerwca rozpoczęła się ofensywa sił afgańskich w prowincji Nangarhar. W wyniku operacji wojsku udało się wyprzeć bojowników samozwańczego Państwa Islamskiego z dystryktu Czaparhar. Oficerowie oświadczyli, że na terenach objętych ostatnią ofensywą przeprowadzona zostanie operacja mająca na celu odszukanie ukrywających się terrorystów.

Jak poinformował major Szerin Aqa Fakiri, działania piechoty skoordynowane były ze wsparciem ze strony lotnictwa państw biorących udział w misji stabilizacyjnej w Afganistanie. Podczas operacji zabito pięciu bojowników tak zwanego Państwa Islamskiego. Ofensywa przeprowadzona przez Afgańczyków jest odpowiedzią na serię walk między Da’isz a znajdującymi się w prowincji talibami o kontrolę nad jaskiniami Tora Bora.

Rzecznik prasowy gubernatora Nangarharu, Attaullah Czogjani, oświadczył że żołnierze całkowicie oczyścili dystrykt Czaparhar. Wszystkie siły skierowane zostały do Pacziragamu gdzie mają kontynuować walkę z radykałami. Według Malaka Tora, członka starszyzny plemiennej, żadne siły nie dotarły jednak do dystryktu, a cywile nadal obawiają się obecności bojowników Da’isz.

Zobacz też: Afgańskie wojsko zabiło 500 talibów

(pajhwok.com)

U.S. Army/ Sgt. Kimberly Hackbarth, 4th SBCT, 2nd Inf. Div. Public Affairs Office