Wraz z początkiem maja rozpoczęła się pięćdziesiąta trzecia zmiana NATO-wskiej misji „Baltic Air Policing”. Państwem wiodącym została Hiszpania, a wspomagają ją Wielka Brytania i Francja. W zakończonej pięćdziesiątej drugiej zmianie uczestniczyły myśliwce F-16 Fighting Falcon z Belgii i Polski.

Cztery hiszpańskie F/A-18 Hornety stacjonują w litewskiej bazie Szawle. Tam też stacjonują cztery brytyjskie Typhoony, natomiast cztery francuskie Mirage’e 2000-5 stacjonują w estońskiej bazie Ämari. Dla Hiszpanów jest to siódmy, dla Brytyjczyków – szósty, a dla Francuzów – ósmy pobyt nad Bałtykiem.

– Dziękujemy Hiszpanom, Brytyjczykom i Francuzom za udział w misji „Baltic Air Policing” – powiedziała rzeczniczka prasowa NATO Oana Lungescu. – Ta całodobowa misja udowadnia, że nasze zaangażowanie w bezpieczeństwo naszych sojuszników jest solidne i że wypełniamy nasze zadania niezależni od pandemii koronawirusa.

– Francja jest dumna, że może oferować wsparcie dla stałej pokojowej misji NATO nad Bałtykiem, a jednocześnie wypełniać całe spektrum innych zadań – powiedział dowódca francuskiego kontyngentu, podpułkownik Mathieu Courtaban. – Ośmiokrotne uczestnictwo francuskich myśliwców w misji „Baltic Air Policing” od 2007 roku pokazuje ducha sojuszu, jeden za wszystkich, wszyscy za jednego.

NATO „Baltic Air Policing”

Celem misji „Baltic Air Policing”  jest zapewnienie integralności przestrzeni powietrznej NATO. Misja rozpoczęła się w 2004 roku, wraz z przystąpieniem Litwy, Łotwy i Estonii do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Państwa te nie mają wystarczających sił powietrznych do zapewnienia sobie obrony we własnym zakresie. Każda zmiana trwa średnio cztery miesiące. Państwo wiodące musi całodobowo utrzymywać dwa myśliwce w piętnastominutowej gotowości do startu, a kolejne cztery są w trzydziestominutowym stanie gotowości.

Początkowo w każdej zmianie uczestniczyły cztery myśliwce z jednego państwa, ale po rosyjskiej inwazji na Ukrainę od 2014 roku w każdej zmianie uczestniczą minimum dwa, a przeważnie trzy państwa – każde delegujące cztery myśliwce. W latach 2014–2015 na każdej zmianie były po cztery samoloty z czterech państw.

Myśliwce NATO stacjonują w bazie Szawle na Litwie i Ämari w Estonii, a okresowo również w Malborku. Wszystkie kontyngenty podlegają bezpośrednio Naczelnemu Dowódcy Sojuszniczemu w Europie (SACEUR), który dowodzi myśliwcami na „Baltic Air Policing” poprzez Wielonarodowe Centrum Operacji Lotniczych (CAOC) w Uedem w Niemczech. W momencie ogłoszenia alarmu CAOC wysyła rozkaz przechwycenia, przekazywany przez Centrum Kontroli i Raportowania (CRC) w Kormiałowie na Litwie, które następnie bezpośrednio naprowadza myśliwce.

Zobacz też: Francuzi zaatakowali trzy obozy terrorystów w Mali

(ac.nato.int)

Maciej Hypś, Konflikty.pl