Na początku stycznia 2020 roku dokona się kolejna rotacja kontyngentów lotniczych NATO realizujących zadania air policing w przestrzeni powietrznej Litwy, Łotwy i Estonii. W Szawlach na Litwie na kolejną turę zostaną F-16 z Belgii, a estońskiej bazy Ämari będą je wspierały polskie F-16.

Będzie to już dziewiąta zmiana Polaków na Baltic Air Policing. Tym razem kontyngent będą tworzyły samoloty i żołnierze z 10. Eskadry z  32. Bazy Lotnictwa Taktycznego z Łasku. Dowódcą komponentu będzie podpułkownik Krzysztof Duda.

– Po raz trzeci będziemy wspierali tę ważną operację NATO naszymi F-16 – mówi podpułkownik Duda. – Nie mogę się doczekać poprowadzenia mojego zespołu i udziału w sojuszniczej misji obrony nieba nad brzegiem Bałtyku. Pierwsze bazowanie w Estonii to doskonała okazja do pracy z naszymi kolegami z Belgii i gospodarzami.

Na kończącej się właśnie zmianie nieba nad republikami bałtyckimi strzegły myśliwce z Belgii, Czech i Danii. Belgowie pozostają na miejscu, Czesi zostaną zastąpieni w Ämari przez Polaków, a Duńczycy wracają do domu bez zastępców. W ten sposób misja Baltic Air Policing ulegnie zmniejszeniu do ośmiu myśliwców.

Zobacz też: Indonezja zamówi dwie eskadry F-16V

(ac.nato.int)

Maciej Hypś, Konflikty.pl