Nastąpiła zmiana we francuskim komponencie lotniczym wspierającym NATO-wską misję Baltic Air Policing. Samoloty Rafale zostały zastąpione myśliwcami Mirage 2000.

2 czerwca do 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Królewie Malborskim przyleciały cztery Mirage’e 2000. Pochodzą one z eskadr myśliwskich 1/2 „Cigognes” i 2/5 „Île-de-France”. Rozmieszczenie francuskich myśliwców w Polsce ma związek z kryzysem na Ukrainie i zaostrzeniem stosunków na linii NATO-Rosja. Francuzi mają pełnić swoją misję przynajmniej do sierpnia tego roku. Być może później zastąpią ich Holendrzy, którzy już zadeklarowali wysłanie w nasz region czterech F-16, ale decyzja co do miejsca ich stacjonowania jeszcze nie zapadła.

Głównym zadaniem operujących z Malborka myśliwców jest wspieranie Polaków, Brytyjczyków i Duńczyków w obronie przestrzeni powietrznej Litwy, Łotwy i Estonii, które nie posiadają własnych sił powietrznych. Ponadto jest to możliwość odbycia wspólnych ćwiczeń z pilotami z Polski, a także stacjonującymi w Łasku Amerykanami.

Zobacz też:
Polskie MiG-i w akcji nad Bałtykiem.
Holenderskie F-16 obronią Bałtów.