W czasie wizyty na Litwie duński premier Lars Løkke Rasmussen odwiedził między innymi duński kontyngent lotniczy stacjonujący w Szawlach. 8 stycznia Dania przejęła rolę państwa wiodącego w misji Baltic Air Policing.

W czasie wizyty premier Rasmussen powiedział dziennikarzom, że duńskie F-16 poprzez obecność na Litwie bronią nie tylko republik bałtyckich, ale również samej Danii. Podkreślił też, że już po raz szósty duńskie myśliwce biorą udział w tej operacji. Ich tura potrwa cztery miesiące, a wspierać je będą Typhoony z włoskich sił powietrznych operujące z estońskiej bazy Ämari.

Litewska prezydent Dalia Grybauskaitė dodała, że rosyjskie nieprzewidywalne, agresywne i otwarcie antyzachodnie zachowanie stwarza realne zagrożenie dla regionu i całej Europy, co dobitnie pokazały ofensywne cele manewrów Zapad 2017. Ponadto wskazała na konieczność wzmocnienia strategii bezpieczeństwa państw bałtyckich, zapewnienia im obrony przeciwlotniczej i reformy dowództwa NATO.

Misja Baltic Air Policing rozpoczęła się w 2004 roku wraz z przystąpieniem Litwy, Łotwy i Estonii do NATO. Do tej porty wzięły w niej udział samoloty z siedemnastu państw.

Zobacz też: Dania zwiększa budżet obronny

(baltictimes.com, nato.int)

Maciej Hypś, Konflikty.pl