Grecki portal informacyjny enikos.gr poinformował o istnieniu porozumienia między Waszyngtonem i Atenami w sprawie zakupu 350 bojowych wozów piechoty M2A2 Bradley. Jeśli nieoficjalne wiadomości się potwierdzą, Grecja stanie się trzecim zagranicznym użytkownikiem – po Chorwacji i Libanie – pojazdów tego typu. Oznaczać to będzie również zakończenie negocjacji trwających od 2011 roku.

Grecy wybrali grupę wojskowych specjalistów, którzy udadzą się do Stanów Zjednoczonych, aby dopełnić formalności. Przede wszystkim wybiorą pojazdy, które trafią do greckich wojsk lądowych. Bradleye – w wariancie ODS (Operation Desert Storm) – będą pochodzić z zapasów amerykańskich wojsk lądowych i Gwardii Narodowej. ODS oznacza wariant pojazdu zmodyfikowany na podstawie doświadczeń z operacji „Pustynna Burza”.

Dostawy 350 Bradleyów rozpoczną się prawdopodobnie jesienią 2020 roku. Z tego względu grecka delegacja powinna udać się za Atlantyk już niebawem. Na miejscu oceniać będę, które pojazdy nadają się do użytku i przewiezienia za ocean. W planowaniu trzeba wziąć pod uwagę obostrzenia w przemieszczaniu się z powodu pandemii COVID-19.

Bojowe wozy piechoty Bradley zostaną przekazane nieodpłatnie, ale potrzebować będą znacznego remontu. Każdy pojazd wymagać będzie inwestycji w kwocie niemal pół miliona euro. Na tę inwestycję złożą się grecki podatnik i środki z amerykańskiego funduszu European Recapitalization Incentive Program (ERIP), którego jednym z celów jest podnoszenie poziomu zgodności ze standardami NATO. Oprócz Bradleyów Grecja otrzyma również 1200 kołowych pojazdów opancerzonych Textron M1117.

Ateny pozyskują pojazdy tego typu z dwóch powodów. Pierwszym jest zastąpienie leciwych M113, drugim zaś – uzyskanie wsparcia dla czołgów podstawowych Leopard 2 HEL na polu bitwy.

W 2018 roku osiem Bradleyów otrzymali żołnierze libańskich wojsk lądowych. W grudniu 2019 roku zgodę na pozyskanie osiemdziesięciu czterech pojazdów otrzymała Chorwacja. Stany Zjednoczone zmierzają do zastąpienia wozów tego typu pojazdami nowej generacji w ramach programu Optionally-Manned Fighting Vehicle (OMFV).

Zobacz też: Grecja kupi uzbrojone bezzałogowce

(armyrecognition.com)

US Army / Visual Information Specialist Markus Rauchenberger