US Army zleciła koncernowi BAE Systems modernizację 168 bojowych wozów piechoty Bradley do standardu A4. Dotyczy to pojazdów w wariancie bojowego wozu piechoty M2A4 i wozu rozpoznania artyleryjskiego M7A4.

Kontrakt opiewający na 269 milionów dolarów nie jest pierwszym tego rodzaju. W ramach poprzedniego zamówiono modernizację 164 pojazdów. Oznacza to, że do amerykańskich wojsk lądowych trafią 332 zmodernizowane Bradleye. Łączna cena wyniesie 578 milionów dolarów.

Modyfikacja Bradleyów do standardu A4 jest częścią szerszej strategii US Army i ma pomóc w zwiększeniu gotowości pancernych brygadowych zespołów bojowych. Sprowadza się do zwiększenia ich mobilności dzięki zmianom w układzie przeniesienia napędu, a ponadto poprawienia świadomości sytuacyjnej przez montaż nowych urządzeń optoelektronicznych. Zwiększenie ich liczby wymogło zastosowanie sprawniejszej instalacji wytwarzania energii elektrycznej.

Aby dostosować pojazd do radzenia sobie z wyzwaniami pola walki, zastosowano unowocześniony system wymiany danych Force XXI Battle Command Brigade and Below. Przyczynia się on do zwiększenia świadomości sytuacyjnej załogi i pozwala na szybką identyfikację innych pojazdów jako wrogich lub sojuszniczych.

Na początku roku pojawiła się informacja, że 138 Bradleyów otrzyma aktywny system ochrony pojazdów Iron Fist w wersji lekkiej (Iron Fist Light). Amerykanie wciąż utrzymują, że pojazdy tego typu mają wielki potencjał modernizacyjny i zamierzają zatrzymać je w służbie aż do 2050 roku, choć równolegle poszukują godnego następcy.

Zobacz też: Rosja: Ciąg dalszy dostaw BMP-2M

(materiały prasowe BAE Systems)

materiały prasowe BAE Systems