12 sierpnia Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o dostarczeniu do Libanu ostatniej transzy gąsienicowych bojowych wozów piechoty M2A2 Bradley. Łącznie z tą dostawą, obejmującą osiem sztuk, libańskie wojska lądowe odebrały trzydzieści dwa pojazdy. Dostawy rozpoczęły się w sierpniu 2017 roku, składały się z czterech transz i były częścią ponad stumilionowej inwestycji w pomoc tamtejszym siłom zbrojnym. Wszystkie wozy pochodzą z rezerw US Army.

Ogółem łączna wartość pomocy dla władz w Bejrucie wyniesie około 1,5 miliarda dolarów i zagwarantuje pozyskanie sprzętu używanego i całkiem nowego, w tym sześciu turbośmigłowych samolotów bojowych A-29 Super Tucano. Ponadto do Libanu trafiło czterdzieści haubic holowanych M198 kalibru 155 milimetrów, 4000 karabinków automatycznych M4 i ponad pół miliona sztuk różnego rodzaju amunicji. Sprzęt wykorzystywany jest do walki z bojówkami sunnickimi od 2013 roku.

Poza Libanem Bradleyów używają również saudyjskie wojska lądowe, które mają ponad 400 wozów tego typu. W marcu Departament Stanu wyraził zgodę na sprzedaż części zamiennych dla saudyjskich pojazdów.

Zobacz też: Lżejszy Trophy przejdzie testy na Bradleyach

(armyrecognition.com)

US Army