Minister obrony Damir Krstičević poinformował, że Chorwacja otrzyma łącznie osiemdziesiąt cztery bojowe wozy piechoty Bradley w wersji M2A2 ODS (Operation Desert Storm). Sprzęt pochodzić będzie z nadwyżek amerykańskich wojsk lądowych i wejdzie do służby po modernizacji, za którą odpowiadać będą BAE Systems i przedsiębiorstwa chorwackiego przemysłu obronnego.

Z osiemdziesięciu czterech pojazdów sześćdziesiąt trafi na wyposażenie batalionu zmechanizowanego, a kolejne dwadzieścia cztery posłużą jako baza części zamiennych. Tym samym Chorwacja stanie się pierwszym państwem europejskim, które używać będzie wozów tego typu. Zagrzeb podkreśla, że mimo swojej leciwości Bradleye staną się istotnym wzmocnieniem chorwackich sił zbrojnych.

Warto dodać, że Waszyngton przekaże Chorwacji grant w wysokości 25 milionów dolarów na rozpoczęcie modernizacji. Chorwackie przedsiębiorstwa liczą na znaczny transfer technologii i wsparcie ze strony producenta. W kraju ma powstać centrum serwisowe tych pojazdów i tam też ma odbywać się remont połączony z modernizacją. Istotną rolę odgrywać będzie lokalne przedsiębiorstwo Đuro Đaković.

Pozyskanie Bradleyów to jedynie część szerszego planu modernizacji chorwackich sił zbrojnych. W listopadzie amerykański Departament Stanu zaakceptował możliwą sprzedaż do Chorwacji dwóch śmigłowców UH-60M Black Hawk z dodatkowym wyposażeniem. Wcześniej zdecydowano o zakupie szesnastu lekkich śmigłowców uderzeniowo-rozpoznawczych OH-58D Kiowa Warrior.

W 2014 roku zakupiono dwanaście haubic samobieżnych PzH 2000 z nadwyżek Bundeswehry, aby wyposażyć dywizjon artylerii samobieżnej. Pierwsze dwie przekazano Chorwacji w lipcu 2015 roku. Zagrzeb zamierza również zmodernizować flotę czołgów podstawowych M-84/M-84A.

Największe starania Chorwatów są jednak skupione na pozyskaniu myśliwców wielozadaniowych, które mają zastąpić przestarzałe MiG-i-21. Po zablokowaniu przez Biały Dom sprzedaży używanych izraelskich F-16 Zagrzeb nie rezygnuje ze starań i prowadzi rozmowy z kilkoma potencjalnymi dostawcami.

Zobacz też: MRAP-y dla Albanii

(janes.com)

US Air Force / Staff Sgt. Shane A. Cuomo