Zamówienia sił powietrznych Stanów Zjednoczonych na nową wersję myśliwca F-15 Eagle zdają się coraz bliższe materializacji. Wprawdzie obiecanej oficjalnej decyzji wciąż nie widać, ale padają sugestie co do łącznej liczby zamówionych maszyn i jednostek, które otrzymałyby je w pierwszej kolejności.

Jak podaje strona internetowa miesięcznika Combat Aircraft, F-15X trafić miałyby przede wszystkim do trzech ostatnich w pełni bojowych eskadr używających F-15C. Chodzi tu o 493. Eskadrę Myśliwską z 48. Skrzydła Myśliwskiego, stacjonującego w Lakenheath w Anglii, oraz 44. i 67. Eskadrę Myśliwską, wchodzące w skład 18. Skrzydła z bazy Kadena na japońskiej wyspie Okinawa (maszyny z tej jednostki na zdjęciu).

Zastąpione w ten sposób F-15C miałyby zostać skierowane do Lotniczej Gwardii Narodowej. Dzięki temu z kolei ze służby Air National Guard mogłyby zostać wycofane te z dwumiejscowych F-15D, które nie są potrzebne do szkolenia pilotów, a używają najstarszych wersji stacji radiolokacyjnych AN/APG-63.

Podawana jest też liczba siedemdziesięciu dwóch samolotów, których dostawy prawdopodobnie rozłożone byłyby na kilka lat. Sama decyzja o zakupie myśliwca innego niż F-35 świadczyć może o tym, że Pentagon, nauczony złymi doświadczeniami, nie zamierza dopuścić do monopolu Lockheeda Martina. Nie obywa się jednak przy tym bez przypomnienia, że F-15X nie jest rywalem dla F-35A.

– Jeśli mielibyśmy pieniądze, to byłyby siedemdziesiąt dwa F-35, lecz musimy spoglądać na to z punktu widzenia kosztów i biznesu – mówi szef sztabu USAF-u generał David Goldfein. – F-15 nigdy nie będzie F-35. Nigdy. Ale potrzebuję większej liczby maszyn.

Generał przyznaje, że zakup nowych F-15 ma na celu zwiększenie zdolności operacyjnych sił powietrznych w sposób „przyjazny dla budżetu”. Choć różnica w cenie niekoniecznie musi wyjść na korzyść F-15X, jego eksploatacja ma być odczuwalnie tańsza i obarczona mniejszym ryzykiem rozwojowym. Do tego nowy Eagle ma być rozsądniejszym wyborem niż inwestowanie w modernizację wysłużonych F-15C/D.

Zobacz też: Co dalej z japońskimi F-15?

(combataircraft.net, thenewsrep.com)

US Air Force / Airman 1st Class Matthew Seefeldt