W poniedziałek 6 lutego w Południowej Afryce, między Edenburgiem a Bloemfontein, doszło do wypadku opancerzonego wozu bojowego Ratel ZT3, który w kolumnie zmierzał do Kapsztadu. W pojeździe znajdowało się pięciu żołnierzy. Jeden z nich – kapral Randal Jacques Krynauw – zginął wskutek odniesionych obrażeń.

Stan pozostałych rannych udało się ustabilizować dzięki szybkiej interwencji wojskowych medyków. Według oficjalnych informacji ich życiu lub zdrowiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Ranni trafili do 3. Szpitala Wojskowego w Bloemfontein.

Przyczyną wypadku była utrata panowania nad pojazdem. Ratel zjechał z drogi krajowej N1 i dachował. O sile uderzenia najlepiej świadczy to, że wieża odpadła od kadłuba.

Pojazdy 1. Special Service Battalion z bazy wojskowej Tempe w Bloemfontein miały wziąć udział w paradzie z okazji Dnia Sił Zbrojnych Republiki Południowej Afryki, którego obchody mają się odbyć się w dniach 15–21 lutego.

Ratel ZT3 to jedna z wersji kołowego transportera opancerzonego Ratel, uzbrojona w wyrzutnię trzech kierowanych pocisków przeciwpancernych ZT3 Ingwe. Ratele są na wyposażeniu wojsk lądowych wielu państw, w szczególności afrykańskich. Jednym z użytkowników jest Kamerun, który w prawdopodobnie w 2016 roku nabył dwanaście pojazdów w wersji podstawowej z działkiem kalibru 20 milimetrów.

Zobacz też: AHRLAC coraz bliżej produkcji seryjnej

(defenceweb.co.za)

JMK, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported