Ministrowie obrony Litwy, Łotwy i Estonii rozważają wspólne pozyskanie systemu obrony przeciwlotniczej. Trzy państwa zamierzają również do zwiększenia obecności militarnej NATO w regionie.

Podczas ubiegłotygodniowego spotkania w Poniewieżu podjęto decyzję o dalszym zacieśnianiu współpracy wojskowej. Sztandarowy projektem ma być tutaj wspólne pozyskanie i eksploatacja systemu obrony przeciwlotniczej średniego zasięgu. Konkretne decyzje w tej sprawie mają zapaść już jesienią bieżącego roku i być konsultowane ze stanami Zjednoczonymi i Polską. Sugeruje to wyraźnie, że Bałtowie są zainteresowani pozyskaniem systemu Patriot.

Ministrowie zdecydowali również o naciskaniu na Sojusz Północnoatlantycki na szybszą realizację planów zwiększenia obecności militarnej w regionie, a także wprowadzenie nowych środków odstraszania Rosji. Niespodziewanie z pomocą państwom bałtyckim przyszła na tym polu Kanada. Minister obrony Jason Kenney oświadczył, że jeżeli NATO zdecyduje się wprowadzić swoje oddziały na terytorium Litwy, Łotwy i Estonii, to Ottawa poważnie rozważy udział w takiej operacji.

(armyrecognition.com, nationalpost.com, fot, Outisnn, via Wikimedia Commons, na licencji  Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported)