Według dziennika La Repubblica Rzym i Kair finalizują negocjacje w sprawie zbrojeniowego kontraktu stulecia. W grę wchodzi sprzedaż kilkudziesięciu samolotów i okrętów, a nawet satelitów. Gazeta nie podaje szczegółów, natomiast powołuje się na wiarygodne, jak zawsze w takich przypadkach anonimowe, źródła.

Na przełomie stycznia i lutego przez włoskie i egipskie media przetoczyła się fala spekulacji o możliwej sprzedaży Egiptowi pary fregat typu FREMM budowanych dla włoskiej marynarki wojennej. Obecnie mówi się o dwóch FREMM-ach za kwotę około 1,2 miliarda euro, chociaż nadal nie wiadomo, czy byłyby to jednostki nowe czy też budowane pierwotnie dla Włoch. Pojawiła się także opcja na cztery kolejne fregaty tego typu.

Oprócz tego Egipt ma być zainteresowany kupnem dwudziestu przybrzeżnych patrolowców typu Falaj 2. Projekt powstał na zamówienie Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Pierwsze dwie jednostki zbudowała włoska stocznia Muggiano, kolejna para powstaje już na licencji w stoczni Abu Dhabi Shipbuilding. Również patrolowce dla Egiptu miałyby zostać zbudowane przez lokalne stocznie.

Lotniczo-kosmiczna część megakonktraktu jest bardziej enigmatyczna. Kair ma być zainteresowany pozyskaniem dwudziestu czterech Eurofighterów Typhoonów, ale nie wiadomo, jakiej wersji ani czy chodzi o maszyny fabrycznie nowe czy też używane przez włoskie siły powietrzne. Do tego mają dojść dwadzieścia cztery szkolno-bojowe M-346 i „co najmniej jeden” wojskowy satelita.

Egipt już jakiś czas temu zwrócił uwagę na Włochy jako dostawcę sprzętu wojskowego. W ubiegłym roku podpisano kontrakt na dwadzieścia cztery śmigłowce AW149 i osiem AW189. Jednocześnie Rzym intensywnie promuje włoskie uzbrojenie na całym Bliskim Wschodzie. W tym celu na początku roku 2018 w ten region świata udała się fregata typu FREMM Carlo Margottini (na zdjęciu). Rejs, w którym przeplatały się udział w ćwiczeniach i wizyty na lokalnych targach uzbrojenia, był współfinansowany przez włoski przemysł zbrojeniowy.

Zobacz też: Program budowy europejskiej korwety

(repubblica.it)

Piergiuliano Chesi, Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0