Rafael Advanced Defense Systems włączy systemy Litening 5 i RecceLite do możliwego wyposażenia lekkiego samolotu bojowego Leonardo M-346FA. Jest to pierwsza integracja zasobników optoelektronicznych piątej generacji z samolotem tego typu – wariantem bojowym samolotu szkolenia zaawansowanego, zachowującym jednocześnie możliwość szkolenia na nim pilotów.

M-346FA jest w stanie działać jako wielozadaniowy samolot bojowy, zdolny do wykonywania misji powietrze–powierzchnia, powietrze–powietrze i rozpoznania taktycznego. Dzięki wielospektralnemu zasobnikowi celowniczemu Litening 5 M-346FA będzie miał znacznie większe możliwości zwalczania celów naziemnych.

Litening 5 jest używany przez siły powietrzne dwudziestu siedmiu krajów i przenoszony przez ponad dwadzieścia pięć typów statków powietrznych. Zapewnia obrazowanie przedniej półsfery w podczerwieni (FLIR + SWIR) i przesyła kolorowe filmy z kamery HD w czasie rzeczywistym. Jego czujniki wysokiej rozdzielczości oraz integracja wyposażenia optoelektronicznego i termowizyjnego (EO/IR) umożliwiają działanie z dużej odległości, poza zasięgiem obrony powietrznej krótkiego zasięgu. Litening 5 umożliwia kierowanie wszystkimi rodzajami inteligentnego uzbrojenia powietrze–ziemia.

Dzięki systemowi wywiadowczo-obserwacyjno-rozpoznawczemu RecceLite M-346FA będzie mógł przeprowadzić poszukiwania celu, wykorzystując sztuczną inteligencję i automatyczne rozpoznawanie celu z użyciem naziemnej stacji analitycznej. RecceLite został dostarczony do trzynastu klientów na całym świecie i zintegrowany z różnymi samolotami, w tym F-16, F/A-18, Jaguar, AMX, Tornado, Typhoon, Gripen, Heron TP czy Reaper. Jest używany przez siły powietrzne w Europie, na Dalekim Wschodzie i w Ameryce Południowej.

Zobacz też: Azerbejdżan kupi M-346

(Informacja prasowa)

Leonardo