W ostatnich dniach przez włoskie i egipskie media przetoczyła się informacja o możliwej sprzedaży Egiptowi dwóch fregat typu FREMM budowanych dla włoskiej marynarki wojennej. Jako pierwszy podał ją magazyn gospodarczy Start Magazine. Rzym wydał zgodę na możliwą sprzedaż okrętów po tym, jak Egipt uzyskał gwarancje kredytowe w wysokości 500 milionów euro od grupy finansowej Cdp-Sace. Uzyskanie przez Kair gwarancji potwierdziła włoska giełda.

W grę ma wchodzić sprzedaż dwóch ostatnich FREMM-ów budowanych dla Włoch: Spartaco Schergat i Emilio Bianchi. Obie fregaty zostały zamówione w konfiguracji wielozadaniowej. Pierwsza miała zostać przekazana odbiorcy w marcu tego roku, drugą zwodowano 25 stycznia.

Nie byłyby to pierwsze okręty tego typu w egipskiej marynarce wojennej. W kwietniu 2016 roku banderę podniosła fregata Tahya Misr, budowana pierwotnie dla Francji. Jednostka została ukończona w konfiguracji zwalczania okrętów podwodnych.

Egipt w ostatnich latach przystąpił do intensywnej rozbudowy floty. Z Francji oprócz FREMM-a i pary budowanych pierwotnie dla Rosji Mistrali pozyskano jeszcze korwety typu Gowind. Na początku ubiegłego roku uzyskano zgodę Berlina na kupno fregaty typu MEKO 200. Kair ma być zainteresowany kupnem kolejnych jednostek tego typu, a także korwet typu MEKO A100.

Przyczyną tak intensywnych zbrojeń jest zaostrzająca się rywalizacja z Turcją. Kair bardzo źle przyjął turecką interwencję w Libii i uzyskanie praw do kotwiczenia w sudańskich portach. Mówi się już o nieformalnym sojuszu Egiptu z Grecją i Cyprem. Marynarki wojenne trzech państw przeprowadziły wspólne ćwiczenia obejmujące obronę morskich szlaków komunikacyjnych, ochronę platform wiertniczych i zwalczanie okrętów podwodnych.

Medialne spekulacje studzi włoski analityk Aurelio Giansiracusa. Na łamach Start Magazine zwrócił on uwagę, że w przeciwieństwie do Francji Włochy nie mają gotowej alternatywy dla FREMM-ów. Zastąpienie brakujących fregat okrętami typu PPA nie wchodzi jego zdaniem w grę, gdyż oba typy reprezentują odmienne założenia koncepcyjne i operacyjne.

Zobacz też: Promocja włoskiego uzbrojenia na Bliskim Wschodzie

(sdarabia.com, startmag.it)

Mark Harkin, Creative Commons Attribution 2.0 Generic