W stoczni Fincantieri w La Spezii zwodowano 15 czerwca pierwszy wielozadaniowy patrolowiec typu PPA (Pattugliatore Polivalente d’Altura). Okręt otrzymał imię Paolo Thaon di Revel, na cześć admirała z lat pierwszej wojny światowej.

Budowa prototypowej jednostki ruszyła w lutym 2017 roku, zaś wejście do służby planowane jest na maj 2021 roku. Paolo Thaon di Revel zostanie ukończony w konfiguracji Light, przewidującej jedynie uzbrojenie artyleryjskie w postaci armaty kalibry 127 milimetrów, kolejnej kalibru 76 milimetrów oraz dwóch działek kalibru 25 milimetrów.

PPA jest częścią szerszego programu modernizacji włoskiej marynarki wojennej, obejmującego między innymi fregaty FREMM i okręt desantowy-dok Trieste. Łącznie ma powstać siedem patrolowców: dwa we wspomnianej konfiguracji Light, trzy w konfiguracji Light+ o poszerzonych możliwościach obrony przeciwlotniczej i dwa w konfiguracji Full, będącej wielozadaniową fregatą. Konstrukcja modułowa ma umożliwić zmianę konfiguracji w zależności od potrzeb. Wszystkie jednostki mają wejść do służby do roku 2026. Opcja kontraktu przewiduje możliwość zamówienia trzech dodatkowych okrętów.

Jak to często bywa z takimi projektami, podnoszą się głosy o konieczności zmiany koncepcji. Obecny szef sztaby włoskiej marynarki wojennej, admirał Valter Giradello, wystąpił z radykalną propozycją przeprojektowania i zmniejszenia rozmiarów ostatnich trzech PPA, których budowa jeszcze się nie rozpoczęła. Inne plany zakładają włączenie okrętów w konfiguracji Light+ i Full w system obrony przed pociskami balistycznymi.

Zobacz też: Pierwszy MH-90 włoskiej marynarki

(navaltoday.com)

Fincantieri