Egipskie ministerstwo obrony oficjalnie potwierdziło, że do obrony przeciwlotniczej okrętów desantowych typu Mistral używane są systemy AN/TWQ-1 Avenger. Są to samochody HMMWV z zamontowaną na skrzyni obrotową wieżą uzbrojoną w osiem rakiet ziemia–powietrze krótkiego zasięgu Stinger. Wyrzutnia jest obsługiwana przez jednego żołnierza.

Potwierdzenie zostało opublikowane w formie filmu z egipsko-francuskich manewrów „Cleopatra 2017”, na którym widać trzy Avengery przymocowane do pokładu lotniczego i przeszukujące przestrzeń powietrzną w poszukiwaniu ewentualnych zagrożeń. Już wcześniej obserwowano taką konfigurację okrętów, co może wskazywać, że jest to standardowa praktyka.

Egipskie Mistrale były początkowo przeznaczone dla Rosji, która ostatecznie nie mogła ich odebrać ze względu na nałożone na ten kraj sankcje. Oba okręty miały być uzbrojone w dwie wyrzutnie 3M-47 Gibka z rakietami Igła-S i dwa wielolufowe działka AK-630. Egipt zakupił okręty bez tego uzbrojenia i musiał znaleźć inne rozwiązanie, którym okazały się Avengery.

Zobacz też: Po co Egiptowi Mistrale?

(janes.com)

DoD / Steven Hitchcock