Według nieoficjalnych informacji Egipt podpisał kontrakt na dwadzieścia śmigłowców AW149. Maszyny mają być przeznaczone dla marynarki wojennej i służyć do transportu wojska z desantowców typu Mistral. Jeśli informacje się potwierdzą, Egipt stanie się pierwszym użytkownikiem AW149.

W zeszłym tygodniu Egipcjanie mieli poinformować Francję, która miała nadzieję sprzedać im NH90, że wybrali ofertę koncernu Leonardo. Jest to nieco zaskakujące po serii dużych zakupów uzbrojenia we Francji, które poza okrętami desantowymi obejmowały myśliwce Rafale i korwety Gowind.

AW149 został po raz pierwszy zaprezentowany w 2006 roku i od tego czasu startował w przetargach w Polsce i Turcji, a także był intensywnie promowany na innych rynkach. Jednak do tej pory nikt nie zadecydował się na kupno tego modelu. Potencjalni klienci najczęściej wybierali lżejszego i tańszego AW139 lub od razu decydowali się na cięższe śmigłowce w rodzaju H225M lub NH90. Początkowo zainteresowanie AW149 wyrażały włoskie siły zbrojne, ale nie wyszły poza sferę deklaracji, a zadania ratunkowe realizują AW139 i AW101.

Być może egipskie zamówienie jeszcze się zwiększy, ponieważ w czasie rozmów z Francją na temat pozyskania NH90 mówiło się o zakupie trzydziestu śmigłowców, które nie tylko służyłyby na desantowcach, ale byłyby wykorzystywane również do lądowych zadań transportowych i misji poszukiwawczo-ratunkowych. Koncern Leonardo odmówił komentowania całej sprawy.

Zobacz też: Po co Egiptowi Mistrale?

(flightglobal.com, defense-aerospace.com)

Maciej Hypś, konflikty.pl