US Army rozstrzygnęła postępowanie w ramach programu NGSW (Next Generation Squad Weapon), którego celem jest wybór nowej generacji broni strzeleckiej oraz wprowadzenie następców karabinków automatycznych M4 i ręcznych karabinów maszynowych M249. Można powiedzieć, że zwyciężyły tradycyjne, konwencjonalne rozwiązania, kontrakt przyznano bowiem amerykańskiej filii SIG Sauera oferującej karabiny rodziny MCX, czyli broń „w stylu M16”. Najważniejszą zmianą jest nowa amunicja kalibru 6,8 milimetra.

Program NGSW do tej pory notuje minimalne opóźnienia. Pierwotnie konkurs miał być rozstrzygnięty pierwszym kwartale roku budżetowego 2022, co oznaczało ostatni kwartał roku kalendarzowego 2021. Pierwsze egzemplarze nowej broni miały trafić do jednostek już latem roku 2022, obecnie mówi się o roku budżetowym 2023, co nadal może oznaczać ostatnie miesiące bieżącego roku. Karabinek automatyczny NGSW-R (R – Rifle), mający zastąpić M4, nosi obecnie oznaczenie XM5. Z kolei ręczny karabin maszynowy NGSW-AR (Automatic Rifle), czyli następca M249, otrzymał oznaczenie XM250.

–REKLAMA–

Pentagon zawarł z SIG Sauerem wstępny kontrakt wartości 20,4 miliona dolarów i dziesięcioletnią umowę na produkcję uzupełniającą po cenie stałej. W ciągu najbliższych pięciu lat US Army planuje wydać na zakup karabinów, celowników XM157 FCS od Vortex Optics i amunicji około 1,4 miliarda dolarów. Tylko w ciągu roku budżetowego 2023 dostarczonych ma zostać 28 tysięcy NGSW, w tym 15 tysięcy XM5 i 13 tysięcy XM250, a do tego 29 tysięcy XM157, za łączną kwotę 221 milionów dolarów.

W ostatnich latach w siłach zbrojnych USA uznano, że potrzeba nowych typów broni strzeleckiej, które będą w stanie poradzić sobie z coraz powszechniej stosowanymi osłonami balistycznymi. Nowa broń miała w stosunku do poprzedników charakteryzować się większą mocą obalającą pocisków, zmniejszonym odrzutem, lepszą żywotnością oraz integralnym tłumikiem dźwięku i płomieni.

Założenia te były także odpowiedzią na rosnącą po doświadczeniach z Iraku i Afganistanu krytykę standardowej w NATO i krajach partnerskich amunicji kalibru 5,56 milimetra. Nowa amunicja miała charakteryzować się większą mocą i zasięgiem skutecznym niż 5,56 milimetra, a jednocześnie lepszą celnością niż amunicja 7,62 milimetra NATO. Za najbardziej obiecującą uznano amunicję 6,8 × 43, opracowaną w latach 2002–2004 na zlecenie Dowództwa Operacji Specjalnych (USSOCOM) przez Remingtona. Program NGSW oficjalnie ruszył w roku 2018.

XM5 i XM250 w pierwszej kolejności trafią do jednostek pierwszoliniowych, piechoty, rozpoznawczych i saperów. Oddziały rzadziej wchodzące w kontakt z przeciwnikiem pozostaną jeszcze przez lata przy M4. Podobnie ma wyglądać sytuacja w piechocie morskiej, aczkolwiek Korpus nie złożył jeszcze zamówienia.Co ciekawe, najszybciej rozstrzygnięto konkurs na celowniki. Vortex Optics otrzymał dziesięcioletni kontrakt o wartości 2,7 miliarda dolarów już w styczniu tego roku. Postępowanie realizowano w ramach programu NGSW-FC (Fire Control); dotyczyło nie tylko celownika, ale całego systemu kontroli ognia dla pojedynczego żołnierza. XM157 obejmuje między innymi: celownik optyczny o zmiennym, maksymalnie ośmiokrotnym powiększeniu, dalmierz laserowy, kalkulator balistyczny, zestaw czujników atmosferycznych, kompas i cyfrowy wyświetlacz.

SIG Sauer zaoferował klasyczną konstrukcję opartą na systemie Stonera, działającą na zasadzie krótkiego ruchu tłoka gazowego. W przypadku XM-250 zdecydowano się na zasilanie z taśmy. Karabin tego typu ma być o 40% lżejszy niż M249. Karabiny zaprojektowano z myślą o amunicji hybrydowej 6,8 × 51 z mosiężnym korpusem łuski i stalową podstawą. XM5 będzie oferowany na rynku cywilnym jako MCX SPEAR, zaś amunicja do niego – jako 277 Fury.

Początkowo w NSGW startowały AAI Corps/Textron, FN American, General Dynamics Ordnance and Tactical Systems, PCP Tactical i SIG Sauer. W sierpniu 2019 roku zamówienie na pierwsze prototypy otrzymały SIG, General Dynamics i Textron. Konkurenci SIG Sauera zdecydowali się na bardziej nowatorskie rozwiązania.

Zestawienie uczestników postępowania, tu jeszcze z Textronem.
(US Army)RM227 oferowany przez GD OST reprezentuje rzadko spotykany w ostatnich latach układ bull-pup, w wersji ręcznego karabinu maszynowego zasilanego z magazynków. Bardzo tajemniczy jest mechanizm działania broni, mający poprawić celność nawet przy strzelaniu długimi seriami i ogniem ciągłym, a nazwany przez producenta gas and recoil-operated, impulse averaged, air-cooled. Nazwa sugeruje połączenie odprowadzania gazów z odrzutem lufy, ale szczegóły pozostają nieznane.

Razem z RM227 oferowano amunicję 277 TVCM opracowaną przez True Velocity. Jej wyróżnikiem jest łuska z polimerów, zaś materiał miotający ma być gęstszy i nie zawierać metali ciężkich. Takie rozwiązania mają zmniejszyć masę amunicji oraz oddziaływanie na komorę nabojową i mechanizm zamka wysokich temperatur powstających podczas spalania ładunku miotającego, a tym samym przedłużyć żywotność broni.

Proponowany przez Textrona AAI jest kolejną konwencjonalną konstrukcją „w stylu M16″. Nowością była komora z pionowym przesuwem, mająca zwiększyć niezawodność broni. Firma w ofercie postawiła przede wszystkim na innowacyjną „łuskową amunicję teleskopową”, aczkolwiek nie udziela zbyt wielu informacji na ten temat. Rozwiązanie to ma zapewnić lepsze niż u konkurencji parametry balistyczne i mniejsze rozmiary nabojów, ale jednocześnie oceniane jest jako najbardziej ryzykowne. Faktycznie, nowatorskie pomysły okazały się trudne w realizacji. Jesienią ubiegłego roku Textron wycofał się z programu z powodu problemów z bronią i amunicją.True Velocity ma jednak ciągle szansę na intratny kontrakt. W ubiegłym miesiącu US Army ogłosiła, że jest zainteresowana pozyskaniem zestawów konwersyjnych pozwalających przystosować do amunicji kalibru 6,8 milimetra ręczne karabiny maszynowe M240B i M240L, jak lokalnie nazywane są FN MAG. Sugeruje to dążenie do unifikacji amunicji dla broni ręcznej. W oficjalnym komunikacie wojska lądowe stwierdziły, że nowa amunicja nie zagraża znacząco trwałości, niezawodności i funkcjonalności karabinów maszynowych rodziny M240.

W ostatnich latach True Velocity przystosowała do kalibru 6,8 milimetra karabiny wyborowe M40 i M110, karabiny maszynowe Knights Armament LAMG i M240B, a nawet M134 Minigun. Oczywiście konwersje dotyczyły amunicji 277 TVCM, firma zdobyła jednak dużo cennych doświadczeń.

Na zakończenie przypomnijmy, że zwycięstwo w programie NGSW nie jest jedynym w ostatnich latach sukcesem SIG Sauera w USA. W styczniu 2017 roku SIG Sauer P320 został zwycięzcą programu XM17 Modular Handgun System (MHS) na nowy pistolet służbowy dla US Army. W marcu roku 2018 roku P320 w wersji standardowej M17 i kompaktowej M18 został wybrany przez Korpus Piechoty Morskiej.

Zobacz też: Amerykańscy żołnierze omyłkowo wtargnęli do fabryki oliwy w Bułgarii

SIG Sauer