Dowództwo Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych poinformowało o rozpoczęciu wdrażania do jednostek pistoletów M18. Broń jest kompaktowym wariantem M17 Modular Handgun System (MHS) wprowadzanego na wyposażenie sił zbrojnych USA. W pierwszej kolejności M18 trafią do ośrodków szkolenia strzeleckiego (Formal Marksmanship Training Centers), jednostek rozpoznawczych, policji wojskowej i sił bezpieczeństwa USMC.

Modular Handgun System to SIG Sauer P320, który ma zastąpić całą gamę pistoletów używanych obecnie przez amerykańskie wojsko, takich jak: Beretta M9, M9A1, Colt M45A1 i Glock M007. USMC podjęły decyzję o wyborze M17/M18 wiosną 2018 roku. Przezbrajanie w nowe pistolety ma zostać zakończone w roku podatkowym 2022.

O zwycięstwie SIG Sauera nad konkurentami zadecydowała między innymi modułowość konstrukcji. P320 może wykorzystywać nie tylko szeroką gamę akcesoriów, takich jak laserowe wskaźniki celu i latarki, ale ma także wymienne okładziny rękojeści, pozwalające przystosować ją do trzech różnych rozmiarów dłoni.

W stosunku do M9 nowy pistolet jest znacznie lżejszy dzięki zastosowaniu kompozytów. Do tego mechanizm spustowy podwójnego działania stosowany w Beretcie sprawiał wielu marines problemy. Jak podkreśla sierżant Randall McClellan z Weapons Training Battalion z bazy Quantico, w M18 na spust trzeba za każdym razem naciskać z tą samą siłą.

Kolejny instruktor strzelecki MSC, sierżant Journey Granados, podkreśla, że M18 jest znacznie prostszy i wygodniejszy w obsłudze od starszych typów pistoletów. Broń jest też znacznie celniejsza. Czynniki te mogą wymusić zmiany w programie szkolenia strzeleckiego, aczkolwiek wymagania stawiane na testach mają pozostać bez zmian.

Nie bez znaczenia jest też zastąpienie trzech typów pistoletów jednym, co znacznie uprości logistykę. Jednocześnie wdrażanie MHS jest największym programem wymiany broni strzeleckiej w siłach zbrojnych USA od lat 80., czyli od czasu, kiedy zapadła decyzja o wprowadzeniu M9.

Zobacz też: Chińczycy uczestniczą w produkcji kamizelek kuloodpornych dla Indii

(marines.mil)

TexasWarhawk / Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International