Prokremlowski portal Russia Today poinformował, że w w sobotę para samolotów F-15E dokonała nalotu z wykorzystaniem białego fosforu. Do ataku doszło jakoby na wschodnim brzegu Eufratu, w miejscowości Hadżin przy granicy z Irakiem.

Wioska Hadżin jest kontrolowana przez bojowników tak zwanego Państw Islamskiego. Wskutek nalotu miało dojść do rozległych i gwałtownych pożarów, nie ma jednak żadnych doniesień o ofiarach wśród ludności. Kanały radykalnych islamistów nie wydały żadnego komunikatu w tej sprawie.

Jeśli doniesienia Russia Today o wykorzystaniu białego fosforu są zgodne z prawdą, możemy mieć do czynienia z poważnym naruszeniem przepisów Konwencji o zakazie lub ograniczaniu użycia pewnych broni konwencjonalnych, którą Stany Zjednoczone podpisały i ratyfikowały (i w której wyszczególnione są bronie zapalające). Nie byłby to jednak pierwszy raz, kiedy w walce przeciwko terrorystom użyto białego fosforu. Do podobnych sytuacji dochodziło między innymi podczas walk o Rakkę i Mosul w 2017 roku.

Zobacz też: Dowódca terenowy Da’isz zabity w Afganistanie

(rt.com, muraselon.com)

USMC / Lance Cpl. Dengrier M. Baez