Pojawiły poszlaki wskazujące, że pierwszym nabywcą lekkich samolotów szkolno-bojowych M-346FA został Turkmenistan. W lipcu 2019 roku dyrektor wykonawczy koncernu Leonadro – Alessandro Profumo – poinformował, że spółka podpisała umowę na sześć samolotów tego typu, ale nabywca nie został ujawniony.

Teraz włoskie ministerstwo spraw zagranicznych przedstawiło Senatowi raport dotyczący eksportu włoskiego uzbrojenia za 2019 rok. Okazuje się, że Turkmenistan był drugim największym importerem włoskiego uzbrojenia, zaraz po Egipcie. Rząd w Aszchabadzie kupił we Włoszech nieokreślone typy sprzętu za 446 milionów euro. Prawdopodobne jest, że wśród zakupionego uzbrojenia znalazło się sześć M-346FA i osiem śmigłowców AW139.

Rząd Turkmenistanu zwyczajowo nie komentuje swoich zakupów uzbrojenia i tak samo jest tym razem. Warto jednak zauważyć, że tamtejsza straż graniczna wykorzystuje od pewnego czasu AW139, a państwo to wyrażało zainteresowanie M-346. W 2018 roku ramach akcji promocyjnej samolot był prezentowany w Turkmenistanie, a w kokpicie zasiadł między innymi prezydent państwa Gurbanguly Berdimuhamedow.

Z samolotem M-346FA zintegrowano bomby GBU-12, GBU-49, GBU-38, Mk-82 i Lizard 4, a także zasobniki z działkami i niekierowanymi pociskami rakietowymi, naprowadzane na podczerwień rakiety powietrze–powietrze, zasobniki rozpoznawcze oraz dodatkowe zbiorniki paliwa. W dziobie maszyny zamontowano radar Grifo-346 z anteną mechaniczną pracujący w paśmie X.

Wiosną tego roku poinformowano, że samoloty M-346 Master w wersji szkolnej zamówiło inne państwo tego regionu – Azerbejdżan. Prawdopodobnie chodzi o zakup od piętnastu do dwudziestu pięciu maszyn. Umowa dotyczy kompleksowego systemu, czyli zakupu maszyn i pakietu szklono-treningowego.

Zobacz też: Malezja zainteresowana rosyjskimi myśliwcami

(dsm.forecastinternational.com)

Leonardo