Przemawiając na zebraniu z okazji ogłaszania wyników za pierwsze półrocze 2019 roku, dyrektor wykonawczy koncernu Leonadro – Alessandro Profumo – poinformował, że spółka podpisała umowę na sześć samolotów M-346FA. Nie ujawniono, o które państwo chodzi, ale nie są to Włochy, a umowa została podpisana w lipcu. Samolot był oferowany między innymi w Malezji.

Jest to pierwsze zamówienie na M-346FA – wersję rozwojową samolotu szkolenia zaawansowanego M-346 Master. M-346FA to wyposażony w radar lekki wielozadaniowy samolot bojowy, który ma być wydajnym kosztowo rozwiązaniem, mogącym sprostać wyzwaniom współczesnego pola walki. Zachowuje on wszystkie atrybuty szkolnego M-346, co ma zapewnić siłom powietrznym maksymalną wspólność rozwiązań, wszechstronność operacyjną i zaawansowane zdolności szkoleniowe.

M-346FA jest wyposażony w nowe pylony na końcach skrzydeł przystosowane do przenoszenia pocisków AIM-9 i IRIS-T. Przeprowadzono już także testy z wykorzystaniem zasobnika z działkiem oraz z użyciem bomb grawitacyjnych i kierowanych. Samolot jest także dostosowany do przenoszenia zasobników RecceLite i Litening. Wojskowa certyfikacja samolotu została zaplanowana na koniec 2020 roku.

Profumo dodał również, że spodziewa się podpisania pierwszego kontraktu eksportowego na samolot szkolny M-345 do końca bieżącego roku. Do tej pory jedynie Włochy zamówiły osiemnaście maszyn tego typu. Kila lat temu zainteresowanie samolotem wyrażała Francja.

Zobacz też: Szkoła pilotów wojskowych na Sardynii

(flightglobal.com)

Maciej Hypś, Konflikty.pl