3 lipca turecka marynarka wojenna w stoczni Sedef Tuzla Tersanesi w Tuzli na przedmieściach Stambułu zwodowała korwetę Kınalıada, czwartą typu Ada. Uroczystość odbyła się z udziałem prezydenta Recepa Tayyipa Erdoğana, ministra obrony Fikriego Işıka, szefa sztabu sił zbrojnych Hulusiego Akara i głównodowodzącego marynarki wojennej Turcji Bülenta Bostanoğlu.

Erdoğan podczas swego wystąpienia podkreślał tureckie dążenia do samowystarczalności w dziedzinie obrony i duże znaczenie rodzimych projektów obronnych. Zwierzchnik tureckich sił zbrojnych podkreślił, że do 2023 roku Turcja chce być samowystarczalna w zakresie przemysłu obronnego.

Turcy budują korwety typu Ada w ramach programu MIGLEM, który zakłada budowę czterech takich jednostek. Dwie z nich – Heybeliada (kosztowała około 260 milionów dolarów) i Büyükada – służą obecnie w tureckiej marynarce, odpowiednio od sześciu i czterech lat. Trzeci okręt tego typu, Burgazada, zwodowany w czerwcu ubiegłego roku, jest w trakcie testów i wejdzie do służby w następnym roku.

Tureckie korwety typu Ada zaprojektowano głównie do działań na wodach przybrzeżnych. Okręty wykonywać będą zadania z zakresu reprezentacji interesów państwa poza granicami, zwalczania okrętów podwodnych, misji poszukiwawczo-ratunkowych i antyterrorystycznych.

Jednostki typu Ada to okręty o wyporności 2300 ton i długości 99,56 metra. Rozwijają prędkość maksymalną rzędu 29 węzłów. Ich zasięg operacyjny to 3,5 tysiąca mil morskich przy prędkości 15 węzłów. Załoga składa się z dziewięćdziesięciu trzech oficerów i marynarzy.

Uzbrojone są w jedną armatę OtoMelara Super Rapid kalibru 76 milimetrów, dwa zdalnie sterowane systemy wieżowe STAMP z karabinem maszynowym kalibru 12,7 milimetra (produkowane przez Aselsan), 8 pocisków przeciwokrętowych Harpoon, 21 pocisków systemu RIM-116 RAM (Rolling Airframe Missile, pocisk z wirującym kadłubem) i dwie potrójne wyrzutnie Mk.32 kalibru 324 milimetrów do odpalania torped Mk.46. Na pokładzie znajduje się również hangar zdolny pomieścić śmigłowiec S-70B Seahawk i UAV-y.

Korwety typu Ada zyskały zainteresowanie również poza granicami Turcji. W czasie salonu przemysłu obronnego IDEF 2017 Islamabad i Ankara podpisały list intencyjny w sprawie zakupu czterech okrętów tego typu. Trzy z nich mają powstać w pakistańskich stoczniach, zaś wodowanie pierwszej zaplanowano na rok 2021. Jest to kolejny dowód na rosnącą współpracę pakistańsko-turecką w zakresie przemysłu obronnego, gdyż w ubiegłym troku firma STM wygrała przetarg na modernizację pakistańskich okrętów podwodnych typu Chalid.

Zobacz też: Ambitne plany tureckiego przemysłu obronnego

(dailysabah.com)