Oficjalny kanał telewizyjny wietnamskiego ministerstwa obrony ujawnił materiał filmowy prezentujący rodzimej konstrukcji  haubicę samobieżną na podwoziu ciężarówki. Konstrukcja jest częścią programu modernizacji parku artyleryjskiego Wietnamskiej Armii Ludowej.

„Strzelająca ciężarówka” została zaprojektowana przez Generalny Zarząd Przemysłu obronnego podległy ministerstwu obrony. Sam pojazd sprawia wrażenie nieco przedpotopowej konstrukcji: pozbawioną lawety, pamiętającą jeszcze czasy drugiej wojny światowej, amerykańską haubicę M101 kalibru 105 milimetrów osadzono na podwoziu niewiele młodszej ciężarówki Ural-375D. Wiadomo, że pojazd po raz pierwszy testowano w połowie stycznia 2014. Pod koniec stycznia bieżącego roku haubicę po raz pierwszy zaprezentowano generalicji, wtedy też przeprowadzono serię testów na poligonach w różnych częściach kraju.

Powstanie kołowej haubicy samobieżnej jest z jednej strony próbą zagospodarowania starzejącego się sprzętu, z drugiej zaś próbą zmechanizowania wietnamskiej artylerii. Do tej pory program modernizacji wietnamskich sił zbrojnych koncentrował się na lotnictwie i marynarce wojennej; wojska lądowe musiały zadowolić się nieubłaganie starzejącym się sprzętem pamiętającym w sporej części czasy wojny wietnamskiej, tak produkcji radzieckiej, jak i amerykańskiego odziedziczonego po armii Wietnamu Południowego. Niewykluczone, że „strzelająca ciężarówka” jest przymiarką do wprowadzenia do służby bardziej zaawansowanego technicznie sprzętu.

(armyrecognition.com, qdnd.vn, fot, Ministry of Defence of Vietnam)