29 maja izraelska firma zbrojeniowa Rafael ogłosiła opracowanie nowego pocisku do wyrzutni systemu Spike. Nowa konstrukcja jest następcą pocisku Spike LR. Cechuje się obniżoną masą, wydłużonym zasięgiem, a także zaimplementowanym systemem wykrywania wrogich obiektów zainstalowanym w głowicy. Oficjalna prezentacja ma nastąpić w trakcie Paris Air Show w czerwcu.

Pocisk, określany przez producenta jako przedstawiciel piątej generacji, jest przystosowany do montowania na pojazdach, śmigłowcach i okrętach, ale również do użycia z wyrzutni lądowych. W wersji montowanej na śmigłowcach zasięg określony jest na 10 kilometrów, natomiast w wersji przenośnej – 5,5 kilometra (o półtora kilometra więcej w porównaniu ze starszą wersją pocisku).

Dodatkową poprawą w stosunku do poprzednika jest wzrost możliwości głowicy przy jednoczesnym spadku masy własnej pocisku. Rafael zadeklarował wzrost przebijalności głowicy tandemowej HEAT o 30 procent oraz wprowadzenie nowej wielozadaniowej głowicy burzącej, która może być programowana przez strzelca. Nowością jest także implementacja systemu sztucznej inteligencji, która ma pozwolić na śledzenie celu i wykrywanie nowych obiektów przeciwnika.

Zastosowano także nowe przyrządy obserwacyjne, dzienny, kolorowy sensor wysokiej rozdzielczości, a także czujnik na podczerwień. Poprawione czujniki mają pozwolić na wykrycie i zwalczanie obiektów o niskiej sygnaturze oraz wyposażonych w systemy obrony przed ppk.

Do tej pory system Spike znalazł odbiorców w dwudziestu sześciu krajach na całym świecie, również w Polsce, a firma Rafael sprzedała ponad 27 tysięcy pocisków do swoich wyrzutni. Nowa konstrukcja powinna zostać przyjęta entuzjastycznie dzięki nowoczesnym rozwiązaniom. Pocisk może pojawić się również w przetargach prowadzonych w Polsce. Obecnie Ministerstwo Obrony Narodowej rozważa zakup nowych wyrzutni pocisków kierowanych dla Wojsk Obrony Terytorialnej.

Zobacz też: Nowy moździerz Elbitu.

(armyrecognition.com)

materiały prasowe Rafaela