Po ogłoszeniu w lutym planów pozyskania kołowych transporterów opancerzonych Boxer Lublana poinformowała 21 listopada o podpisaniu porozumienia w sprawie nabycia wozów L-ATV (Light Combat Tactical All-Terrain Vehicle). Tym samym ministerstwo obrony Słowenii zakończyło procedurę wyboru lekkich kołowych wozów opancerzonych LKOV (Lahko Kolesno Oklepno Vozilo) w układzie 4×4. Postępowanie trwało od 2010 roku.

Minister obrony Karl Erjavec poinformował, że na mocy porozumienia z Waszyngtonem Słoweńcy kupią trzydzieści osiem L-ATV produkowanych przez Oshkosh Defense. Mają one trafić do służby liniowej w latach 2021–2023. Będą systematycznie zastępować samochody terenowe HMMWV, które nie spełniają już wymagań słoweńskich sił zbrojnych w zakresie opancerzenia i odporności na wybuchy min-pułapek.

Słowenia będzie prawdopodobnie trzecim użytkownikiem pojazdów L-ATV, po Stanach Zjednoczonych i Litwie. W ubiegłym tygodniu Wilno ogłosiło, że kupi 200 wozów tego typu, które przeznaczone będą dla pododdziałów użytkujących opancerzone samochody HMMWV i Toyota Land Cruiser 200. Prawdopodobnie trafią też do pododdziałów brygady zmechanizowanej Żelazny Wilk. Kolejnym użytkownikiem będą brytyjskie siły zbrojne, które w planach mają pozyskanie aż 2747 L-ATV o wartości 1,03 miliarda dolarów.

Zobacz też: Słoweńcy oburzeni czekoladową prowokacją Chorwatów

(janes.com)

Oshkosh Defense