15 maja w Wojskowym Instytucie Technicznym w Belgradzie zaprezentowano rezultat modernizacji bojowego wozu piechoty BVP M-80A, a zespół roboczy – odpowiedzialny za realizację projektu – przeprowadził spotkanie poświęcone dalszym etapom modernizacji. Projekt modernizacji jest określany jako jeden z ważniejszych programów serbskich wojsk lądowych.

Po wstępnych testach ulepszonego układu jezdnego i opancerzonego nadwozia serbskie siły zbrojne poprosiły o przeprojektowanie niektórych elementów, aby zapewnić wygodniejsze użytkowanie. Zainstalowano sterowaną hydraulicznie rampę, która znacznie redukuje czas wchodzenia do pojazdy i jego opuszczania. Wnętrze ma być bardziej wygodne dla załogi i desantu, któremu pozwoli zmieścić wyposażenie indywidualne i uzbrojenie.

Podczas majowych testów sprawdzono również działanie nowych podzespołów optoelektronicznych, w tym kamery termowizyjnej i dziennej. Według żołnierzy ulepszone podwozie zwiększa komfort załogi i mobilność w terenie. Unowocześniony M-80AB1 otrzymał nowe opancerzone poszycie, które ma poprawić osłonność balistyczną.

Dowódca 2. Brygady serbskich wojsk lądowych, generał brygady Željko Kuzmanović, wyraził nadzieję, że w krótkim czasie M-80AB1 trafią na wyposażenie pododdziałów serbskich wojsk lądowych. Nie sprecyzował jednak, kiedy to nastąpi.

W skład zespołu roboczego zajmującego się oceną postępów modernizacji i wytyczającego nowe kierunki wchodzą przedstawiciele serbskich sił zbrojnych i ministerstwa obrony. Są to między innymi wspomniany Željko Kuzmanović, szef Departamentu Technologii Obronnych, generał dywizji Mladen Vuruna, i Nenad Miloradović, podsekretarz stanu do spraw zasobów materiałowych w serbskim ministerstwie obrony.

Zobacz też: Wzajemne oskarżenia wywiadów Chorwacji i Serbii

(informacja prasowa)

Serbskie ministerstwo obrony