Żołnierze Serbskiej Brygady Specjalnej prowadzą obecnie intensywne testy bezzałogowego pojazdu lądowego Miloš w Wojskowym Ośrodku Testowym w Nikinci. Częścią prób było sprawdzenie działania podstawowego uzbrojenia pojazdu, uniwersalnego karabinu maszynowego Zastava M86 kalibru 7,62 milimetra zasilanego z taśmy i granatnika automatycznego M16 kalibru 40 milimetrów.

– Zdalnie sterowana platforma bezzałogowa Miloš pokazała już swoje zalety i teraz wprowadzamy ją do standardowego uzbrojenia serbskich sił zbrojnych – powiedział minister obrony Aleksandar Vulin. – Już wkrótce partia Milošów stanie się częścią uzbrojenia Brygady Specjalnej i znacznie poprawi możliwości żołnierzy.

Według Stefana Savicia z Wojskowego Instytutu Technicznego, członka zespołu badawczo-rozwojowego Miloša, głównym zadaniem pojazdu jest ochrona żołnierzy na polu bitwy. Savić podkreślił, że Miloša wyposażono w kamerę termowizyjną, która może wykryć ludzi z maksymalnej odległości 450 metrów, co powoduje, że pojazd może brać udział w działaniach nocnych.

W połowie ubiegłego roku Serbski Wojskowy Instytut Techniczny rozpoczął próby Miloša w Serbskim Centrum Testów Technicznych i zaprezentował go lokalnym i zagranicznym delegacjom w Wojskowym Ośrodku Testowym w Nikinci. Nie jest to konstrukcja całkiem nowa – wywodzi się od bojowej bezzałogowej platformy lądowej Milica, którą zaprezentowano w 2009 roku. Na tej bazie – po włączeniu się zakładów PPT Namenska – opracowano Miloša.

Masa całkowita bez uzbrojenia wynosi około 400 kilogramów. Po jego instalacji i załadowaniu amunicji (500 sztuk) masa wzrasta do 620 kilogramów. Długość pojazdu to 1,72 metra, szerokość – 0,77 metra, wysokość – 0,47 metra. Odporność balistyczna kształtuje się na poziomie 1 według NATO-wskiej normy STANAG 4569.

Napędzany jest silnikiem elektrycznym i może poruszać się z prędkością do 12,5 kilometrów na godzinę. Autonomiczność wynosi 8 godzin jazdy po asfalcie i od 3 do 4 godzin jazdy w terenie (zależnie od poziomu trudności).

W warunkach dobrej widoczności bezzałogowiec może oddalić się na mniej więcej dwa kilometry od pojazdu dowodzenia i kontroli. Dzięki temu, że karabin maszynowy ma donośność 800 metrów, skuteczny dystans oddziaływania to to 2,8 kilometrów od linii frontu. W przypadku strzelania z granatnika automatycznego donośność wynosi 350 metrów. Robot jest wystarczająco mały, aby przejść przez standardowe drzwi o szerokości 80 centymetrów, może także wspinać się po schodach, co pozwala na jego używanie wewnątrz budynków.

W skład zestawu optoelektronicznego wchodzi kamera dzienna, która zidentyfikuje cel wielkości człowieka z odległości 1000 metrów (dysponuje 30-krotnym zoomem) i kamera termowizyjna z 4-krotnym zoomem cyfrowym, rozpoznająca cel z odległości 450 metrów. Dodatkowo zamontowano dalmierz laserowy o maksymalnym zasięgu 200 metrów i, po lewej stronie zestawu optoelektronicznego, dzienno-nocną kamerę do jazdy i nawigacji w terenie.

Zadaniem Miloša jest wspieranie pododdziałów sił specjalnych i rozpoznawczych, a także ułatwianie prowadzenia operacji antyterrorystycznych w terenie zurbanizowanym i trudno dostępnym. Do tej pory powstało kilka egzemplarzy przedprodukcyjnych, które poddawano stałym modyfikacjom.

Zobacz też: Serbskie uzbrojenie dla Gwardii Narodowej Cypru

(polygonjournal.com)

Serbskie ministerstwo obrony