30 grudnia serbskie ministerstwo obrony opublikowało zdjęcia prototypu bojowego wozu piechoty M-80AB1 podczas demonstracji w Centrum Badań Broni i Sprzętu Wojskowego Nikinci. Próby przeprowadzono niemal dwa lata po ogłoszeniu przez serbskie siły zbrojne planów modernizacji M-80A. Unowocześniony M-80AB1 otrzymał nowe opancerzone poszycie, jednoosobową wieżę z armatą kalibru 30 milimetrów i nową optoelektronikę.

Nenad Miloradović, podsekretarz stanu do spraw zasobów materiałowych w serbskim ministerstwie obrony, powiedział, że modernizacja M-80A jest jednym z priorytetów resortu i Wojskowego Instytutu Technicznego w Belgradzie. Głównym powodem unowocześnienia jest chęć zwiększenie ochrony balistycznej i siły ognia. W tym celu zmieniono wnętrze pojazdu, dodano pancerz i zwiększono moc silnika, aby zrekompensować niechybne pogorszenie współczynnika mocy do masy.

W pojeździe zamontowano nową wieżę, charakteryzującą się lepszą ochroną balistyczną, z nowym systemem optoelektronicznym z kamerą termowizyjną i dzienną. Pojazd wyposażono w kamerę przednią i cofania. Ponadto wzmocniono uzbrojenie, instalując armatę automatyczną M86/M89 kalibru 30 milimetrów ze sprzężonym karabinem maszynowym kalibru 7,62 milimetra, osiem wyrzutni granatów dymnych w dwóch gniazdach i dwie wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych Maliutka 2T-5 o zasięgu pięciu kilometrów, naprowadzanych drogą radiową, w wersji 2F/2T, kierowanych przewodowo.

Bojowy wóz piechoty M-80A pozostaje w linii od wczesnych lat osiemdziesiątych. Dzisiaj w czynnej służbie jest ponad 300 pojazdów w ośmiu batalionach zmechanizowanych, po czterdzieści w każdym. Ponad 200 kolejnych zmagazynowano, aby służyły między innymi jako baza części zamiennych. Historia wykorzystania M-80A ścisle wiąże się z regionem Bałkanów, a szczególnie z wojnami po rozpadzie Jugosławii. Tabor tych pojazdów rozdzielono wówczas na jej spadkobierców: Chorwację, Serbię, Słowenię oraz Bośnię i Hercegowinę.

Zobacz też: Rosja przekazała Serbii dziesięć BRDM-ów-2

(janes.com)

Srđan Popović, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported