Na londyńskich targach DSEI 2015 Rheinmetall zaprezentował swoje ostatnie osiągnięcia w dziedzinie laserów. Niemiecki koncern zainteresował się między innymi systemami okrętowymi.

Nowa generacja światłowodowych laserów wysokoenergetycznych przechodzi już próby od roku 2013, a sam Rheinmetall uważa się za światowego lidera w tej dziedzinie. Jeden z modeli zaprezentowanych w Londynie został okrzyknięty przez dziennikarzy „laserowym gatlingiem”. Zestaw wykorzystujący wieżę systemu przeciwlotniczego Skyshield został wyposażony w trzy lasery o mocy 20 kilowatów, a na lawecie okrętowego działka MLG 27 zamontowano aż cztery urządzenia. Takie rozwiązanie (supeimpozycja) pozwala skoncentrować w jednym punkcie wiązki światła kilku laserów, dających sumaryczną moc 60-80 kilowatów. Według niemieckich inżynierów możliwości takiego rozwiązania są niemal nieograniczone i pozwalają tworzyć systemy o łącznej mocy wiązki przekraczającej 100 kilowatów.

Głównym zadaniem laserów ma być zwalczanie dronów oraz pocisków rakietowych, artyleryjskich i moździerzowych (RAM). Rheinmetall ostrożnie określa zasięg skuteczny swoich laserów na 500 metrów, jednak podczas testów urządzenie o mocy 30 kilowatów zniszczyło pocisk moździerzowy kalibru 82 milimetrów na dystansie jednego kilometra. Koncern przygotowuje całą rodzinę systemów laserowych o różnej mocy do instalacji na transporterach opancerzonych Boxer, w kontenerach na ciężarówkach oraz na pokładach okrętów.

(popularmechanics.com, rheinmetall-defence.com, fot. materiały prasowe Rheinmetall Defence)