Należący do duńskiego wynalazcy Petera Madsena okręt podwodny UC3 Nautilus zatonął 11 sierpnia w pobliżu Kopenhagi. Pechowego właściciela uratowała duńska marynarka wojenna. Następnie przekazała w ręce policji. Madsen podejrzewany jest o zabójstwo.

Do zdarzenia doszło w piątek rano. Nautilus wykonywał próbny rejs. Według Madsena w trakcie zanurzenia zawiódł jeden ze zbiorników balastowych. W akcji ratunkowej uczestniczyły dwa śmigłowce i trzy jednostki nawodne. Okręt spoczął na dnie zatoki Køge na południe od Kopenhagi.

UC3 Nautilus to największy okręt podwodny świata będący własnością prywatną. Jest to zarazem trzeci projekt miniaturowego okrętu podwodnego sporządzony przez Madsena. Budowę zwodowanej w 2008 roku jednostki sfinansowano dzięki zbiórce internetowej. Łączny koszt przedsięwzięcia wyniósł 1,5 miliona koron duńskich (około 860 tysięcy złotych). Okręt ma prawie osiemnaście metrów długości, nieco ponad 40 ton wyporności, zarówno w zanurzeniu, jak i na powierzchni osiąga prędkość rzędu 5–6 węzłów.

Zdaniem dziennika Ekstrabladet zatonięcie Nautilusa nie musiało być wypadkiem. Według gazety policja prowadzi śledztwo w sprawie zaginięcia szwedzkiej dziennikarki Kim Wall, którą po raz ostatni widziano na pokładzie okrętu w czwartek wieczorem. Dziennikarze spekulują więc, że jednostka mogła zostać zatopiona celowo, aby zatrzeć dowody.

Podejrzenia mogą nie być bezpodstawne, bowiem sąd w Kopenhadze zarządził zamknięcie Madsena na miesiąc w areszcie. Wynalazca nie przyznaje się do winy. Wall jest poszukiwana między innymi przez duńską marynarkę wojenną, która zamierza także podnieść Nautilusa.

UC3 był wykorzystywany w różnorodnych eksperymentach badawczych, w tym przez organizację non-profit Copenhagen Suborbitals, pracującą nad rakietami i pojazdami kosmicznymi. W 2010 roku jednostka przepchnęła pływającą platformę startową z rakietą i pojazdem HEAT 1X Tycho Brah na Bornholm. Niestety eksperyment zakończył się niepowodzeniem. Nautilusa odwiedzili także pracownicy Ubisoftu podczas prac nad grą komputerową Silent Hunter 5.

(ekstrabladet.dk, welt.de)

Frumperino, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported