Konsorcjum Belgium Naval & Robotics złożone z Naval Group i ECA Group oficjalnie podpisało kontrakt na budowę dwunastu niszczycieli min dla Belgii i Holandii. Kontrakt będzie realizowany przez dziesięć lat i ma wartość 2 miliardów euro. Trzy lata zostaną poświęcone na projektowanie, a pierwszy okręt powinien być dostarczony w 2024 roku.

Większość prac zostanie zrealizowana w firmach belgijskich. Dotyczy to zwłaszcza wyposażenia okrętowego oraz podwodnych dronów służących do identyfikowania i neutralizacji min. Serwisowanie okrętów będzie się odbywało w Zeebrugge w partnerstwie z Flanders Ship Repair.

(Naval Group)

Okręty o wyporności 2800 ton będą wyposażone między innymi w system wodowania i odzyskiwania bezzałogowych pojazdów podwodnych Inspector 125. Są to małe bezzałogowe kutry, które same mogą przenosić kolejne mniejsze pojazdy bezzałogowe. Dzięki temu okręty mogą działać w jeszcze większej odległości od niebezpiecznych obiektów. Jak widać na przedstawionej wizualizacji, każdy niszczyciel min będzie mógł przenosić w hangarach dwa kutry Inspector 125.

Pakiet pojazdów bezzałogowych obejmuje między innymi A18-M do wykrywania i klasyfikacji min, sonar holowany T18-M, a także pojazdy do niszczenia min Seascan i KSTER-C. Dodatkowo na okrętach mogą bazować bezzałogowe aparaty latające. Wszystkie drony będą od początku w pełni zintegrowane z okrętowym systemem dowodzenia i kontroli.

Zobacz też: Holandia odkłada wybór okrętów podwodnych

(navaltoday.com)

Mark Harkin, Creative Commons Attribution 2.0 Generic)