Inspektorat Uzbrojenia podpisał z Hutą Stalowa Wola umowę na dostawy moździerzy i wozów dowodzenia do Kompanijnych Modułów Ogniowych (KMO) moździerzy samobieżnych Rak kalibru 120 milimetrów. Zamówienie będzie realizowane w latach 2020–2021. Dostarczone będą elementy dwóch KMO. Polski resort obrony zapłaci za nie 275 milionów złotych.

– Rak to polska konstrukcja, zaprojektowana przez polskich inżynierów, chwalona przez dowódców i użytkowników – powiedział minister obrony Mariusz Błaszczak. – Z podziwem wypowiadają się o nim nie tylko nasi żołnierze, ale także przedstawiciele formacji sojuszniczych. To nie jest ostatnie nasze zamówienie w polskim przemyśle zbrojeniowym. Perspektywy przed HSW, jak i przed całą Polską Grupą Zbrojeniową są bardzo dobre, gratuluję dobrze wykonanej pracy.

Każdy KMO składa się z ośmiu samobieżnych moździerzy M120K, czterech Artyleryjskich Wozów Dowodzenia (AWD), Artyleryjskiego Wozu Remontu Uzbrojenia (AWRU), trzech Artyleryjskich Wozów Amunicyjnych (AWA) i dwóch Artyleryjskich Wozów Rozpoznania (AWR).

– Finalizujemy dostawy ósmego modułu ogniowego w ramach realizacji pierwszej umowy na KMO Rak. Dzisiaj podpisujemy kolejne zamówienie na ten produkt. Kontrakt wynegocjowaliśmy w czasie dwóch miesięcy, ale przygotowywaliśmy się do złożenia oferty od jakiegoś czasu. Dziękuję wszystkim zaangażowanym: ministrowi obrony narodowej, Polskiej Grupie Zbrojeniowej, pracownikom Huty Stalowa Wola i przedstawicielom wojska – podsumował Bartłomiej Zając, prezes i dyrektor generalny HSW.

Na podstawie umowy z 28 kwietnia 2016 roku konsorcjum z HSW na czele dostarczyło do Sił Zbrojnych siedem KMO Rak. Jednostki artyleryjskie wyposażono w pięćdziesiąt sześć egzemplarzy M120K, dwadzieścia wozów dowódczych i siedem AWRU.

W lipcu sprzęt odebrali żołnierze 15. Brygady Zmechanizowanej w Giżycku, w sierpniu zaś osiem moździerzy samobieżnych Rak, cztery AWD i jeden AWRU trafiły do 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. Do 30 października HSW przekaże ostatni – ósmy – KMO Rak i jeden AWRU. Specjaliści z HSW przeszkolili kilkudziesięciu użytkowników tego sprzętu.

Zobacz też: MSPO: M120 Rak na podwoziu gąsienicowym

(informacja prasowa)

materiały prasowe Huta Stalowa Wola S.A.