Trwa rozszerzanie wachlarza uzbrojenia przenoszonego przez indyjskie Su-30MKI. W planach jest integracja myśliwca z izraelskimi pociskami powietrze–powietrze dalekiego zasięgu I-Derby ER.

Do tej pory zwiększano możliwości Su-30MKI w zakresie zwalczania celów naziemnych i nawodnych. W ostatnich tygodniach przeprowadzono udane testy z użyciem pocisku manewrującego BrahMos i rodzimej bomby kierowanej. Trwają także prace nad integracją izraelskich bomb kierowanych Spice i opracowanych w Indiach pocisków antyradiolokacyjnych NGARM.

Pociski Derby nie są nowością w Bhāratīya Vāyu Senā. Pierwszą ich partię, w wersji ziemia–powietrze, zakupiono w latach 2008-2009 wraz z systemem przeciwlotniczym SPYDER. Wersja powietrze–powietrze ma zasięg 50 kilometrów. Indie zdecydowały się jednak na I-Derby ER o zasięgu wydłużonym do 100 kilometrów. Wersję tę pierwotnie wybrano dla myśliwca Tejas. W przypadku Su-30MKI I-Derby-ER mają zająć miejsce rosyjskich R-77, których wycofanie zaplanowano na lata 2021–2022.

Zobacz też: Indie dokupują myśliwce

(janes.com)

Chris Lofting, GNU Free Documentation License 1.2