Przedstawiciel brytyjskich sił powietrznych poinformował, że z myśliwca Typhoon po raz pierwszy odpalono pocisk Brimstone w warunkach bojowych. Samolot wykonywał rutynowy patrol nad doliną środkowego Eufratu nad Syrią w ramach operacji „Shader”. Pilot zdecydował się na użycie tego pocisku do zniszczenia znajdującej się na rzece łodzi należącej do islamistów.

Po wycofaniu na początku lutego z Bliskiego Wschodu ostatnich Tornad GR4 Typhoony przejęły wyłączną odpowiedzialność za brytyjskie działania w ramach operacji „Shader”. Typhoony zmodernizowane w ramach programu „Centurion” mają wszystkie możliwości, którymi dysponowały Tornada poza przenoszeniem zasobnika rozpoznawczego Raptor.

Ogłoszenie gotowości operacyjnej zmodernizowanych Typhoonów nastąpiło 10 stycznia, równocześnie z ogłoszeniem wstępnej gotowości brytyjskich F-35. Oba samoloty osiągnęły ten status już wcześniej, bo 31 grudnia 2018 roku. Pierwsza misja bojowa Typhoona z Brimestone’ami odbyła się 30 stycznia, a opisane pierwsze bojowe odpalenie nastąpiło 19 lutego.

W ramach projektu „Centurion” brytyjskie Typhoony otrzymały możliwość przenoszenia i odpalania pocisków Brimstone, pocisków manewrujących Storm Shadow i pocisków powietrze–powietrze dalekiego zasięgu Meteor. Chociaż program jest realizowany jedynie przez Brytyjczyków, bez udziału pozostałych producentów Eurofightera, modernizacja jest dostępna dla wszystkich chętnych. Dwadzieścia osiem samolotów zamówionych przez Kuwejt będzie od początku mieć wszystkie zdolności brytyjskich zmodernizowanych myśliwców.

Zobacz też: Powstanie japońsko-brytyjski pocisk powietrze-powietrze

(combataircraft.keypublishing.com)

Jamie Hunter, Eurofighter Jagdflugzeug GmbH