Amerykańska marynarka wojenna poinformowała 31 grudnia, że 2. Flota z dowództwem w Norfolku w Wirginii osiągnęła pełną gotowość operacyjna. Oznacza to zdolność jej dowództwa i przydzielonych okrętów do wykonywania wszystkich ustalonych zadań. Jej dowódcą został wiceadmirał Andrew Lewis. Od czasu odtworzenia w połowie 2018 roku 2. Flota przeszła znaczną metamorfozę, ogłaszając początkowo wstępną gotowość operacyjną (w czerwcu 2019 roku) i kierując ćwiczeniami „BALTOPS 2019”.

W obszarze odpowiedzialności odrodzonej 2. Floty (istniała wcześniej w latach 1950–2011) znajdują się tereny od bieguna północnego po Florydę i Gibraltar. Do jej zadań należy również kontrola administracyjna, operacyjna i szkoleniowa nad okrętami, lotnictwem i siłami desantowymi operującymi na wodach wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych i północnego Atlantyku.

Powstanie 2. Floty wiąże się z odciążeniem dowództwa i jednostek wchodzących w skład 6. Floty, które odpowiedzialne są za rejon Morza Śródziemnego i Afrykę. Odtworzenie 2. Floty to również reakcja na wzrost zaangażowania Rosji w regionie Arktyki, chęć dotrzymywania kroku innym w rywalizacji w tym regionie i elastyczne dostosowywanie się do panującej w nim sytuacji geostrategicznej.

Jednym z praktycznych aspektów działania 2. Floty było utworzenie we wrześniu 2019 roku Centrum Operacji Morskich w Keflavíku na Islandii. Po otwarciu nowych szlaków żeglugowych w Arktyce zapewne konieczne stanie ich zabezpieczenie w ramach rywalizacji o surowce.

W najbliższym czasie 2. Flota poprowadzi ostatnią, zintegrowaną fazę szkolenia dla załóg okrętów operujących na wodach wschodniego wybrzeża. Manewry dotyczyć będą przede wszystkim poprawy współpracy między poszczególnymi okrętami i grupami zadaniowymi.

Zobacz też: Wielka Brytania wraca na Daleką Północ

(defensenews.com, stripes.com)

US Navy / Mass Communication Specialist 2nd Class Scott Swofford