Na terenie francuskiego przedsiębiorstwa stoczniowego Océa zwodowano okręt patrolowy OPV 190 Mk II dla marynarki wojennej Senegalu. Ceremonia odbyła się 21 lipca w Sables d’Olonne w zachodniej Francji.

Według obecnych planów trafi do odbiorcy pod koniec roku 2016. Dołączy do innego patrolowca, Kedougou, zbudowanego i dostarczonego w ubiegłym roku przez francuską stocznię STX France. OPV 190 Mk II będzie wypełniał szereg misji na wodach morza terytorialnego i wyłącznej strefy ekonomicznej Senegalu. Głównym zadaniem będzie ochrona senegalskich interesów i regionalnych szlaków komunikacyjnych przed piratami. W szczególności załoga okrętu będzie wykonywać misji patrolowe i policyjne, monitorować rybołówstwo i zwalczać nielegalne połowy, walczyć z przemytem i zanieczyszczaniem mórz. Ponadto będzie uczestniczyć w wielostronnych ćwiczeniach na morzu i misjach ratowniczych oraz poszukiwawczych.

OPV 190 Mk II o nazwie własnej Fouladou to okręt od długości 58 i szerokości 9,4 metra. Dzięki zanurzeniu 2,3 metra będzie mógł operować na płytkich wodach przybrzeżnych. Załoga liczy 24 oficerów i marynarzy, dodatkowo na pokładzie znajduje się miejsce dla 32 pasażerów. Patrolowiec będzie rozwijał prędkość maksymalną 30 węzłów. Bez zawijania do portu będzie mógł pływać przez trzy tygodnie. Umowa z senegalskim ministerstwem obrony obejmuje również zapewnienie pakietu logistycznego, w tym szkoleń, konserwacji i obsługi technicznej.

Według producenta okręt charakteryzują doskonałe właściwości morskie. Aby wypełniać postawione przez nim zadania, patrolowiec może poruszać się ze zmniejszoną prędkością przy zachowaniu bardzo dobrej zdolności manewrowej, a także dostosowywać prędkości do pościgu lub przechwycenia innej jednostki pływającej. Na pokładzie znajdują się rampy rufowe zdolne do opuszczenia i podjęcia z morza dwóch szybkich łodzi motorowych (RHIB) z członkami zespołów interwencyjnych. OPV 190 Mk II dysponuje również pomieszczeniami dla osób zatrzymanych na morzu, wyposażenie do nurkowania i lądowiskiem dla śmigłowca umożliwiające przeładunek bezkontaktowy (VERTREP, vertical replenishment).

(navyrecognition.com; na zdjęciu senegalski okręt patrolowy Poponquine (z prawej), U.S. Coast Guard photo by Petty Officer 2nd Class Thomas M. Blue)