Według niepotwierdzonych przez źródła wojskowe informacji, Pakistan zamierza rozbudować swoją flotę poprzez konstrukcję okrętów podwodnych o napędzie nuklearnym. Władze tego państwa traktują to jako priorytet.

Jednak wydaję się to sprawą dość odległą. Mimo, iż nie ma szczegółowych danych na ten temat, szacuje się, że produkcja takiego okrętu może potrwać od pięciu do ośmiu lat.

Zdaniem specjalisty od spraw broni niekonwencjonalnej i rakietowej, Mansoora Ahmeda, te wycieki informacji mogą być specjalnie preparowane i wysyłane do Indii. Jest to odpowiedź na współpracę swojego rywala z Rosją. Pakistan wyraźnie wskazuje na to, iż jest świadom indyjskich zbrojeń. Co więcej, pokazuje, że nie będzie czekał na rozwój wydarzeń z założonym rękoma.

Specjalista ten podejrzewa również, iż Pakistan posiada również pociski manewrujące – Babur – o zasięgu 700 kilometrów w wersji pozwalającej na wystrzeliwania ich z okrętów podwodnych. Rakiety te posiadają możliwość przenoszenia głowicy nuklearnej. Posiada on zdolność do rażenia wielu celów na terytorium Indii, a umieszczenie ich na okrętach podwodnych znacznie zwiększa projekcję siły.

Według pakistańskiej armii Babur może przenosić głowice nuklearne i konwencjonalne oraz jest wykonany w technologii stealth.

(http://www.defensenews.com)