Według ekspertów ONZ nałożone na Libię embargo na dostawy broni od 4 kwietnia tego roku zostało złamane przynajmniej czterdzieści pięć razy. Autorzy najnowszego raportu stwierdzają, że za sprzedażą stoją przede wszystkim trzy kraje: Jordania, Turcja i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Ghassan Salame, specjalny wysłannik ONZ do Libii, wyraził nadzieję, iż państwa zaangażowane w podsycanie wojny domowej zdołają dobrowolnie ograniczyć swoje wpływy w imię ustabilizowania sytuacji i wypracowania zawieszenia broni.

Publikacja raportu może mieć duży wpływ na przebieg rozmów na konferencji w Berlinie. Zaplanowany na początek 2020 roku szczyt ma być okazją do wypracowania porozumienia w sprawie zawieszenia broni w Libii. Ahmed Al-Mismari, rzecznik prasowy sił generała Chalify Haftara, wyraził jednak dalece idący sceptycyzm wobec całej idei negocjacji.

— To, co zostanie wynegocjowane w Berlinie, zostanie w Berlinie — stwierdził, dodając, że konflikt w Libii wymaga rozwiązań militarnych, a nie przeciągających się rozmów.

Walki w Libii znajdują się w impasie po tym, jak ofensywa oddziałów generała Haftara zatrzymała się na południowych przedmieściach Trypolisu. Ghassan Salame uważa jednak, że zastój działań jest tymczasowy. Doprowadzić do zmian może jednak nie napływająca do kraju broń, lecz rosyjscy najemnicy. Mohamed Taha Siala, minister spraw zagranicznych w Rządzie Jedności Narodowej, uważa, że stanowisko Kremla jest kluczowe dla przyszłości Libii. Do tej pory Rosja wysyłała sprzeczne sygnały, a jej deklaracje często całkowicie różniły się od decyzji podejmowanych w terenie.

Minister Siala stwierdził również, że w wojnie domowej uczestniczy stosunkowo nieduża liczba żołnierzy, dlatego włączenie się w walki najemników ma ogromny wpływ na przebieg konfliktu. Najwięcej uwagi poświęca się najemnikom z Rosji, jednak po różnych stronach walczą również bojownicy z Czadu, Sudanu czy nawet państw tak odległych jak Ghana.

Zobacz też: Dżibuti staje się regionalnym centrum przemytu broni

(realcleardefense.com, theguardian.com, libyaobserver.ly, na zdjęciu: demonstracja przeciwników Mu’ammara al-Kaddafiego w al-Bajdzie w lipcu 2011 roku)

.

ليبي صح/ Creative Commons CC0 1.0 Universal Public Domain Dedication