Na portalu aukcyjnym eBay pojawiła się oferta sprzedaży czterech niemieckich okrętów wojennych z czasu pierwszej wojny światowej. Niestety szczęśliwy nabywca nie będzie mógł nimi pływać po oceanach, łupiąc angielskie statki, ponieważ wszystkie okręty są zatopione na Orkadach.

Początkowo podejrzewano, że oferta jest fałszywa, ale okazało się, że okręty w przeszłości zostały kupione przez przedsiębiorstwo wydobywcze, które zostało zlikwidowane, i okręty czekają na nowego właściciela. Do kupienia są pancerniki SMS Markgraf, SMS Kronprinz (na zdjęciu) i SMS König oraz krążownik lekki SMS Karlsruhe. Pancerniki zostały wycenione na 250 tysięcy funtów za sztukę, a krążownik – na 60 tysięcy funtów.

Ponieważ wszystkie okręty są uznane za ważne pomniki historii, nie można na nich organizować komercyjnych nurkowań. Nie wolo ich także podnosić z dna. Jednocześnie właściciel będzie miał pozwolenie na dostęp do jednostek. Prawdopodobnie będzie mógł także uzyskać rządową licencję na wydobycie pewnej liczby artefaktów z okrętów, ale same kadłuby muszą zostać nienaruszone.

Okręty należały do przedsiębiorstwa Scapa Flow Salvage, ale przeszło ono w zarząd komisaryczny i okręty zostały kupione przez Tommy’ego Clarka – właściciela firmy nurkowej. Dotychczasowy właściciel uznał, że na tym etapie swojego życia nic więcej z niemieckimi okrętami już nie zrobi, więc chce je sprzedać. Ponieważ na świecie jest bardzo niewiele osób, które mają chęć i możliwości finansowe na taki zakup, właściciel uznał, że najlepiej będzie wystawić je na portalu aukcyjnym o światowym zasięgu.

Kilkadziesiąt okrętów różnych klas – od pancerników po niszczyciele – zostało samozatopionych w brytyjskiej bazie Scapa Flow w czerwcu 1919 roku na rozkaz admirała Ludwiga von Reutera. Akcja miała zapobiec przejęciu internowanych okrętów przez zwycięskie państwa Ententy. W latach dwudziestych i trzydziestych wiele z nich zostało wydobytych i sprzedanych na złom. Według lokalnych historyków biznes związany z wydobywaniem okrętów pozwolił uchronić Orkady przed najgorszymi skutkami powojennej recesji.

Zobacz też: Operacja Cerberus. Scharnhorst, Gneisenau i Prinz Eugen na kanale La Manche

(bbc.com)

Imperial War Museum, domena publiczna