Ekspedycja statku badawczego RV Petrel przyniosła zdumiewający szereg sukcesów. Oprócz odnalezienia wraku lotniskowca USS Hornet (CV-8), o czym poinformowano miesiąc temu, marynarze z Petrela wytropili także drugi zatopiony amerykański lotniskowiec – USS Wasp (CV-7).

Wrak spoczywa w Morzu Koralowym na głębokości około 4350 metrów. Podobnie jak Hornet osiadł on na równej stępce, ale bryła okrętu jest w ogólnie gorszym stanie. Co ciekawe, wrak lotniskowca USS Wasp odnaleziono 13 stycznia, ale wiadomość tę aż do teraz trzymano w tajemnicy.

Poniższy post z facebookowego profilu Petrela pozwala zapoznać się z załogą Petrela i jego bezzałogowym pojazdem podwodnym oraz, rzecz jasna, obejrzeć podwodne zdjęcia wraku.

Wasp poszedł na dno 15 września 1942 roku w trakcie kampanii na Guadalcanalu. Ciężko uszkodzony trzema torpedami z japońskiego okrętu podwodnego I-19, został opuszczony przez załogę i dobity kolejnymi torpedami przez niszczyciel USS Lansdowne (DD-486) typu Gleaves. Na pokładzie Waspa poległo 176 osób.

Ojcem sukcesów załogi Petrela jest zmarły w ubiegłym roku współzałożyciel Microsoftu Paul Allen, wielki miłośnik lotnictwa i właśnie lotniskowców. Dlatego też ekspedycje skupiały się na poszukiwaniu wraków okrętów tej klasy. Petrel odnalazł wcześniej także trzeci lotniskowiec, USS Lexington (CV-2), a także amerykańskie krążowniki USS Juneau (CL-52) i USS Helena (CL-50) oraz japoński pancernik Hiei.

Zobacz też: USS Bismarck Sea. Ostatni zatopiony lotniskowiec US Navy

(usni.org, paulallen.com)

US Navy