Na odbywających się w Berlinie targach lotniczych ILA 2016 MBDA Deutschland zaprezentował nowy typ bojowego lasera. Jest to kolejny system tej kategorii przeznaczony do zwalczania dronów, a także pocisków rakietowych, artyleryjskich i moździerzowych (CRAM).

Największą zaletą nowego dzieła MBDA jest możliwość obrotu lasera o 360 stopni zarówno w poziomie, jak i w pionie. Takie rozwiązanie ułatwia śledzenie celu, a także znacząco skraca czas reakcji systemu. To ostatnie jest szczególnie przydatne w wypadku konieczności odparcia ataku dużej liczby dronów nadlatujących z różnych kierunków. System został stworzony zgodnie z filozofią otwartej architektury, co pozwoli na instalację w przyszłości laserów o większej mocy niż używane obecnie.

Projektując laser, MBDA postanowiła sprostać możliwie jak najszerszej gamie zadań. System może być dostarczony w wersji mobilnej, przeznaczonej do ochrony obiektów, mobilnej dla wojsk lądowych i pokładowej dla okrętów wojennych. Koncern traktuje swoje dzieło bardziej jako demonstrator technologii, ale zarazem bardzo istotny krok na drodze do w pełni operacyjnego uzbrojenia.

Zobacz również: Rheinmetall prezentuje nowe lasery

(navyrecognition.com, fot. materiały prasowe MBDA)

MBDA