Jak poinformował minister obrony Stephen Smith, australijskie siły zbrojne otrzymają dodatkowe haubice M777A2. Wartość kontraktu, którego przedmiotem jest zakup dziewiętnastu nowych haubic holowanych kalibru 155 mm wyniesie około siedemdziesięciu milionów dolarów. Szczegóły dotyczące terminu dostawy haubic nie zostały jeszcze ustalone.

Australijczycy skorzystali z prawa opcji dotyczącego zakupu dodatkowych haubic. Zostało ono zawarte w kontrakcie z 2009 roku, na mocy którego wojsko tego kraju zostało wyposażone w trzydzieści pięć sztuk M777A2. Wcześniej kontrakt na zakup 145 ultralekkich haubic M777 podpisały Indie. Wartość tego kontraktu wyniosła sześćset sześćdziesiąt milionów dolarów.

M777 jest ultralekką haubicą kalibru 155-mm, która powstała w odpowiedzi na niedostateczne wartości użytkowe i bojowe innej broni tego rodzaju – haubicy M198. Niedociągnięcia odnosiły się do zasięgu i szybkostrzelności tej broni, które powinny być równe lub wyższe od M198. Bardzo ważnym aspektem były możliwości transportowe. Wymagania tego typu to: możliwość holowania przez wóz o masie 3 ton, transportu średnim samolotem transportowym oraz dokonywania desantu na plażę z barki lub poduszkowca

Początkowo stosowana głównie w obszarach górskich. Jej zasięg rażenia, w warunkach bojowych, wynosi generalnie do 30 km (zależy to od wykorzystania pocisku odłamkowo-burzącego lub pocisku z napędem rakietowym). Jest to również pierwsza haubica kalibru 155 mm ważąca mniej niż dziesięć tysięcy funtów (4218 kg).

(defensenews.com)

Jonathan Mallard, na licencji Creative Commons Attribution 2.0 Generic